Co potrzebuje dziecko do zdalnej nauki? – poradnik

0 99

Niestety aktualna sytuacja zdecydowanie utrudnia naukę. Szkoły pozostają zamknięte i kontakt z pedagogami może być utrudniony… Aktualnie prowadzone są lekcje zdalne, które mogą być wyzwaniem nie tylko dla nauczycieli oraz uczniów, ale także dla rodziców. Warto zadbać o to, aby ten czas nie był zmarnowany i zapewnić dziecku jak najlepszą możliwość nauki. Nie jest to jednak możliwe bez odpowiednich akcesoriów. Czego potrzebuje dziecko do zdalnej nauki? Jakie wyposażenie jest niezbędne? Jak wesprzeć uczniów i pomóc im lepiej się zorganizować?

Jak wyglądają lekcje zdalne?

Obecnie zdalne lekcje prowadzone są na wybranej przez szkołę platformie do spotkań online – może to być na przykład Zoom, MS Teams lub inny, podobny program. Według ustalonego wcześniej planu lekcji publikowanego na Librusie na platformie odbywają się zajęcia, podczas których nauczyciel łączy się z uczniami. W aplikacji istnieje wiele wygodnych rozwiązań, jak na przykład możliwość prywatnego czatu z nauczycielem, dodawania zadań czy sprawdzania nadchodzących wydarzeń (na przykład sprawdzianów bądź kartkówek w kalendarzu). Aby jednak korzystanie z platform było możliwe, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu.

Jakie wyposażenie będzie potrzebne do nauki zdalnej?

Aby nauka zdalna mogła być skutecznie prowadzona, konieczne jest wyposażenie dziecka w odpowiedni sprzęt i akcesoria. Jakie urządzenia przydadzą się na zajęciach zdalnych?

  • Laptop jest najlepszym urządzeniem do odbierania lekcji zdalnych. Posiada wbudowane akcesoria takie, jak kamerka, mikrofon oraz głośniki, dzięki czemu nie ma konieczności kupowania osobnych akcesoriów. Ponadto, urządzenie jest kompaktowe i lekkie, dzięki czemu można je zabrać w dowolne miejsce. Podczas zakupu urządzenia można prosić o pomoc sprzedawcę, do nauki najważniejsza jest kamerka i mikrofon, karta graficzna i pamięć to kwestia drugorzędna, choć również nie są bez znaczenia.
  • Komputer stacjonarny wybierany jest równie często co laptop. Będzie on szczególnie przydatny do innych aktywności, ponieważ często posiada zdecydowanie lepsze parametry. Z drugiej strony korzystanie z niego wymaga odpowiedniego przystosowania do lekcji zdalnych, poprzez dokupienie dobrej kamerki czy mikrofonu. Trzeba się liczyć również z tym, że komputer jest trudniejszy do przeniesienia i można korzystać z niego jedynie przy biurku. 
  • Telefon – niektórzy decydują się na odbieranie lekcji bezpośrednio z telefonu. Jest to możliwe, jednak nieustanne patrzenie w niewielki ekran może skutecznie utrudniać codzienną pracę i być męczący. Lepszą alternatywą będzie już zakup tabletu, który jest niewielkich rozmiarów i wyjątkowo poręczny, a jednak większy niż telefon.
  • Słuchawki – aby codzienne odbieranie lekcji nie było uciążliwe dla pozostałych domowników, warto wyposażyć dziecko w słuchawki. Można wybrać model z mikrofonem – zazwyczaj jest on zadowalającej, znacznie lepszej niż wbudowany, jakości.
  • Mikrofon jest opcjonalnym akcesorium, jednak pozwala uniknąć zakłóceń dźwięku i trudności z odpowiadaniem na pytania nauczyciela. Dostępne są zarówno nieco większe mikrofony stawiane na biurku, jak i niewielkie, przypisane bezpośrednio do koszulki.

Jak przygotować sprzęt do zdalnej nauki?

Do sprawnej i skutecznej nauki konieczne jest również odpowiednie skonfigurowanie urządzeń. Najważniejszą kwestią jest dostęp do Internetu – bez niego korzystanie z platform e-learningowych nie jest możliwe. Ważne, aby połączenie było stosunkowo dobrej jakości. W zupełności wystarczy łącze na poziomie 1,5Mbps, jednak rozdzielczość fullHD przesyłanego i odbieranego obrazu zapewni 2,5Mbps-3Mbps. Zasadniczo, aby komputer lub laptop był gotowy do pracy, wystarczy pobrać na niego platformę, z której korzysta szkoła oraz zalogować się na konto dziecka, dzięki temu będzie ono przygotowane do lekcji.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany