Stało się – telefon wpadł Ci do morza. Niestety, słona woda jako przewodnik prądu może przyspieszyć nie tylko elektrolizę, ale i korozję metalu, z którego wykonane jest urządzenie. Jak uratować telefon zalany przez morze?
Pierwsze kroki po zalaniu telefonu
Pamiętaj, że im dłużej telefon poddawany jest działaniu morskiej wody, tym mniejsze szanse na jego powrót do świetności. Przede wszystkim wyłącz telefon – w ten sposób zminimalizujesz straty. Spróbuj wyciągnąć kartę SIM i kartę pamięci, jeśli znajduje się w urządzeniu. Jeśli jest taka możliwość, wyjmij także baterię. Wszystkie elementy ułóż na ręcznikach i pozwól im wyschnąć. Nie susz ich suszarką, nie kładź na kaloryferze ani nie wystawiaj na bezpośrednie działanie słońca – najlepiej rozłóż je w przewiewnym miejscu.
Telefon po zalaniu przez morze – co robić?
Nawet jeśli karta SIM już wyschła, nie próbuj podłączyć telefonu do prądu! W urządzeniu nadal może znajdować się woda i może dojść do zwarcia. Nie potrząsaj telefonem, w celu wylania wody. Nie dmuchaj w gniazdo ładowania i nie używaj sprężonego powietrza, by wydmuchać wodę z wnętrza urządzenia. Możesz włożyć telefon do pojemnika z ryżem, który charakteryzuje się właściwościami pochłaniającymi wodę. Jednak pamiętaj, że to tylko działanie tymczasowe – najlepiej wykorzystać je w czasie, w którym kontaktujesz się z serwisem naprawiającym telefony.
Ratowanie zalanego telefonu: czego nie warto robić?
Chcąc zminimalizować skutki zalania telefonu, nie próbuj polewać go spirytusem, który faktycznie ułatwia odparowanie wody – jednak nie pomoże w usuwaniu wody z wnętrza urządzenia. Pod żadnym pozorem nie włączaj urządzenia, jeśli po paru godzinach wydaje Ci się, że nie ma już w nim wody. Jeśli wcześniej nie otwierałeś nigdy swojego smartfona, nie próbuj także rozkręcać go i rozkładać go na części. Możesz nie tylko utracić gwarancję producenta na swój sprzęt, ale także pogorszyć szkody w środku urządzenia.
Co zrobić po zalaniu smartfona?
Suszenie zalanego przez morze telefonu może trwać parę dni i wcale nie daje gwarancji, że urządzenie będzie działać bez zarzutu. Skutkiem zalania może być opóźnione działanie smartfona, zniekształcone dźwięki lub zepsuty wyświetlacz. Najlepiej będzie, jeśli po wstępnym osuszeniu jak najszybciej skontaktujesz się z serwisem swojego telefonu i oddasz go w ręce profesjonalistów, którzy ocenią skalę zniszczeń.