Co powinniśmy wiedzieć na temat zaworów elektromagnetycznych?

0 41

W dzisiejszych czasach przemysł rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Pomimo wszystko niektóre rozwiązania nadal pozostają niezmienne. Przykładem może być chociażby zawór elektromagnetyczny. W jaki sposób zbudowane są elektrozawory? Gdzie mogą być zastosowane zawory elektromagnetyczne? Jak działają zawory elektromagnetyczne? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

W jaki sposób zbudowane są elektrozawory?

Zawór elektromagnetyczny wyróżnia się spośród pozostałych tym, że jest oparty na działaniu energii elektrycznej. Już po samej nazwie jesteśmy w stanie stwierdzić, że elektrozawory to połączenie tradycyjnych zaworów analogowych, które zwane są także mechanicznymi, ze sterowanym elektrycznie siłownikiem. Najważniejszym zadaniem siłownika jest przede wszystkim otwieranie, a także zamykanie przepływu.

Gdzie mogą być zastosowane zawory elektromagnetyczne?

Zawór elektromagnetyczny jest dość specyficzny, dlatego też możliwe jest jego zastosowanie w wielu przypadkach. Przykładowo może on sprawdzić się w instalacjach chłodniczych, systemach pneumatycznych, a także w popularnych kompresorach powietrznych. Elektrozawory wykorzystywane są w ciepłownictwie, jak i również używa się ich do przemysłowych rozwiązań. Są to jednak tylko ogólne kwestie. Lista zastosowań zaworów elektromagnetycznych w praktyce jest zdecydowanie dłuższa. Do przykładowych urządzeń, które korzystają z elektrozaworów, możemy zaliczyć sprężarki, kotły parowe, ekspresy do kawy, maszyny do przetwórstwa spożywczego i do formowania wyrobów wykonanych z tworzyw sztucznych. Dość powszechnym zastosowaniem są także komunalne oczyszczalnie, instalacje wodne i kanalizacyjne, a nawet nowoczesny sprzęt laboratoryjny. Zawór elektromagnetyczny miał więc ogromny wpływ na rozwój przemysłu.

Jak działają zawory elektromagnetyczne?

Z pewnością część osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób działają elektrozawory. Otóż ich funkcjonowanie polega na polu elektromagnetycznym. Za pośrednictwem cewki możliwe jest sterowanie sygnałem elektrycznym, który to przedostaje się do zaworu. W konsekwencji zmienia się pozycja z otwartej na zamkniętą lub odwrotnie. Dzięki temu możliwe jest zapanowanie nad przepływem medium w układzie gazowym i ciekłym. Warto zapamiętać, że zawór elektromagnetyczny jest jednokierunkowy. W praktyce oznacza to, że medium przepływa jedynie w jednym kierunku.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany