Cicha jazda zarówno blisko jak i daleko

Prowadzący auto włączając się do ruchu ulicznego siłą rzeczy narażeni są na ciągły hałas. O ile osoba dorosła jest zdolna do przyzwyczajenia się do takie stanu rzeczy, to w przypadku jazdy z dzieckiem każdy głośniejszy dźwięk może spowodować obudzenie się malucha i spadek koncentracji jazdy. Coraz częściej praktykowanym rozwiązaniem jest wygłuszenie samochodu, a raczej drzwi samochodowych. Cały proces bez większych problemów można przeprowadzić samemu, eliminując tym samym konieczność udawania się do mechanika, serwisu lub też zakładu wulkanizacyjnego i generowanie nowych kosztów.

Poniższy krótki poradnik pozwoli każdemu na szybkie oraz sprawne wygłuszanie samochodu przy pomocy między innymi maty butylowej. Dzięki temu komfort jazdy w czasie nie tylko letnim wzrośnie niepomiernie zapewniając należytą koncentrację podczas zarówno krótki jak i długich wyjazdów.

ABC wygłuszania drzwi samochodowych

Pierwszym krokiem jest odkręcenie głośnika oraz wymiana plastykowych elementów łączących na matę wygłuszającą lub pokrycie ich matą w zależności od dostępności miejsca. Proces przebiega podobnie jak przy standardowej wymianie głośników.

Drugim krokiem przy wygłuszaniu samochodu jest usunięcie ochronnej folii lub pianki znajdującej się w drzwiach, gdyż elementy te zakrywają otwory technologiczne. Po wykonaniu tej czynności całą blachę drzwi trzeba odtłuścić by mata dobrze przylegała – zaleca się zastosowanie rozpuszczalnika, benzyny lub też benzyny aptecznej. Będąc na tym etapie warto jest poddać konserwacji widoczne elementy jak zawiasy, bolty itp. (poprzez nasmarowanie) w celu zwiększenia ich przyszłej żywotności.

Trzecim krokiem jest rozpoczęcie wklejania maty na blachę. Wykonujemy to od wewnętrznej strony, która umiejscowiona jest zaraz za głośnikami. Mata wprowadzana jest przez wcześniej odsłonięte otwory technologiczne lub tez o ile pozwala na to miejsce przez szparę między blachą, a szybą.
Wprowadzoną matę należy przyciąć nożem do kształtu drzwi. Wybierając matę butylową oszczędzimy sobie konieczności obróbki termicznej. Inne rodzaje mat po nałożeniu trzeba podgrzewać. Ważnym jest żeby mata była możliwie idealnie dopasowana do powierzchni blachy – nie można między tymi dwoma elementami zostawiać powietrza.

Po docięciu oraz dopasowaniu maty do blachy zaklejamy wszystkie otwory technologiczne oraz naklejamy na bok drzwi nową piankę kauczukową lub wygłuszającą. Proces ten pozwoli na szybką eliminacje „trzasków” wcześniej znajdujących się w przestrzeni drzwi elementów plastikowych oraz na znaczną redukcję szumów występujących podczas jazdy. W efekcie prowadzenie auta stanie się bardziej komfortowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *