Auto części – gdzie i jak kupić części do samochodu

Każdy posiadacz samochodu wie, że zdarzają się momenty, kiedy konieczna jest wymiana niektórych podzespołów. Dzieje się tak na przykład, gdy dana część ulegnie zniszczeniu podczas wypadku lub zwyczajnie się zużyje. Niemniej zakup części nie jest prosty i wielu, szczególnie początkujących kierowców, może mieć problem z dopasowaniem odpowiednich części samochodowych.

Tym bardziej że na rynku można znaleźć nie tylko oryginalne podzespoły, ale też zamienniki przeznaczone do różnych modeli samochodów. Jak wybrać odpowiednie części samochodowe? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Gdzie najlepiej kupić podzespoły? Co koniecznie powinno się wiedzieć na ten temat?

Zamienniki czy części oryginalne – co wybrać?

Owszem do samochodu można kupić nowe, oryginalne części prosto od producenta, jednak rozwiązanie takie ma kilka zasadniczych wad – na dostawę trzeba zwykle długo czekać, a co więcej mogą być one bardzo drogie i w wielu przypadkach trzeba również zapłacić za dostawę. Dlatego alternatywnym rozwiązaniem, na które decyduje się wiele osób, jest zakup zamienników. Wbrew powszechnej opinii, wcale nie są one gorsze – wręcz przeciwnie zazwyczaj produkuje je ta sama firma, która dostarczyła podzespołów podczas montażu samochodu. Z tego względu w praktyce większość zamienników do części samochodowych różni się od oryginałów jedynie opakowaniem. Z pewnością zakup tego rodzaju podzespołów jest dużo tańszy i wygodniejszy. 

Jak wybrać części samochodowe – na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Aby jednak zamienniki do części samochodowych były na pewno dobrej jakości, przy ich zakupie należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów:

  • model samochodu – zawsze należy wybierać tylko te podzespoły, które przeznaczone są do konkretnego modelu samochodu, w przeciwnym razie części nie będą pasować, a w najgorszym wypadku może dojść nawet do uszkodzenia pojazdu;
  • rekomendacja producenta – dobrym pomysłem jest sprawdzenie, jakie zamienniki do części samochodowych są rekomendowane przez producenta – można znaleźć wytyczne dotyczące nie tylko oleju czy opon, ale także akcesoriów i podzespołów;
  • marka – warto wybierać części samochodowe jedynie od sprawdzonych i rzetelnych firm, w przeciwnym razie podzespoły mogą nie być trwałe i szybko się niszczyć, a w efekcie prowadzić do uszkodzenia skrzyni biegów czy innych układów w pojeździe – nie warto kupować części samochodowych nieznanego pochodzenia od bezimiennych firm.

Jakie rodzaje części samochodowych wybrać?

Na rynku poza częściami zamiennymi można spotkać również co najmniej kilka rodzajów podzespołów. W jakich sytuacjach można je wykorzystać?

  • Części samochodowe OE – inaczej Original Equipment to oryginalne części przeznaczone do nowych samochodów oraz pojazdów nie starszych niż 3 lata.
  • Części samochodowe OEM – inaczej Original Equipment Manufacturer to elementy, które zostały wyprodukowane zgodnie ze standardami i specyfikacjami producenta konkretnego pojazdu, czyli jakość jest identyczna jak przypadku części fabrycznych z tym, że elementy nie posiadają logo marki pojazdu. Są idealnym wyborem dla samochodów wyżej 3 lat, ale nie starszych niż 5 lat.
  • Części samochodowe OEQ – inaczej Original Equipment Quality, jest to sprawdzone rozwiązanie do pojazdów starszych niż 8 lat. Produkowane są przez rzetelne firmy, które jednak nie należą do dostawców wyposażenia fabrycznego. Charakteryzują się dużą dostępnością i stosunkowo niską ceną.
  • Regenerowane części samochodowe – regeneracja części samochodowych polega na wymienieniu w częściach jedynie tych elementów, które ulegają zniszczeniu. Praktyce oznacza to, że obudowa zostaje ta sama i nie ma oryginalnego opakowania. Rozwiązanie to wykorzystywane jest w przypadku pojazdów starszych niż 8 lat.
  • Używane części samochodowe – wiele osób obawia się kupować używane części samochodowe, tymczasem jest to dobre i niskobudżetowe rozwiązanie. Elementy za każdym razem powinny być kupowane ze sprawdzonego źródła, w przeciwnym razie mogą nie działać tak, jak powinny lub być uszkodzone. Zakup używanych części samochodowych będzie najlepszym rozwiązaniem dla posiadaczy starszych samochodów – w niektórych przypadkach zakup oryginalnych podzespołów mógłby przekroczyć wartość samego pojazdu.

Gdzie najlepiej kupować części samochodowe?

Obecnie części samochodowe można kupić w wielu miejscach. Taką możliwość zapewnia na przykład producent – oferuje on części oryginalne i trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia także za przesyłkę. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie ze sklepów stacjonarnych z częściami samochodowymi – wadą takiego rozwiązania może być brak poszukiwanych elementów i konieczność ich zamówienia. Coraz więcej osób decyduje się jednak na sklepy internetowe, a szczególnie platformy sprzedażowe. Wyjątkowo opłacalnym rozwiązaniem jest na przykład Allegro, na którym można znaleźć części samochodowe różnego typu i pasujące praktycznie każdego modelu samochodu. Allegro jest miejscem, które skupia najwięcej podzespołów w jednym miejscu. Co więcej, znalezienie odpowiedniej części jest wyjątkowo szybkie i wygodne, dzięki możliwości ustawienia odpowiednich filtrów. Stosunkowo nową opcją jest również kupowanie części samochodowych w cenach netto (B2B).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *