Ataki DDOS – jak się przed nimi bronić?

0 130

Zanim odpowiem na pytanie, w jaki sposób chronić się przed atakami DDoS, bądź jak im przeciwdziałać, istotne jest abyśmy dowiedzieli się, czym dokładnie są owe ataki. DDoS (ang. distributed denial of service) – rozproszona odmowa usługi, jest to działanie, mające na celu wywołanie tak wielu zapytań do strony internetowej, sieci bądź aplikacji, z którą to owy podmiot nie będzie sobie w stanie poradzić i zostanie tymczasowo zablokowany/wyłączony.

 

Działa to w następujący sposób. Osoba przeprowadzająca atak, pierw musi przygotować sobie pod niego infrastrukturę. Do przeprowadzenia bezpośredniego ataku nie wystarczy jeden komputer, dlatego też, atakujący, musi stworzyć sobie tzw. komputery zombie do pomocy. Komputer zombie, jest to standardowa fizyczna maszyna – sprzęt komputerowy stacjonarny lub laptop), który jest zainfekowany przez atakującego, gdzie haker zdobywa pełną bądź częściową kontrolę nad owym komputerem. Ten dostęp pozwala mu na wywołanie zapytań z owego komputera do serwisu, który będzie celem ataku. Takich komputerów haker musi pozyskać wiele, liczba ta liczona jest w dzieciątkach lub setkach – tysięcy. Do mniejszych ataków, wystarczy ewentualnie kilka tysięcy komputerów. Następnie, wywołując atak DDoS, z każdego takiego zainfekowanego komputera, wywoływane są nieustające zapytania do serwisu atakowanego. Dzieje się to w taki sposób, że właściciele owych komputerów, najczęściej nie są świadomi owej sytuacji i nawet nie zdają sobie z niej sprawy, iż ich komputer służy jako narzędzie ataku.

Czym są ataki DDos?

 

Jeżeli nie posiadamy doświadczenia w IT, w sieciach informatycznych bądź w programowaniu, wątpliwe jest abyśmy samodzielnie mogli poradzić sobie z atakiem DDoS. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji, jest skorzystanie oczywiście z pomocy specjalistów, którzy doradzą nam co powinniśmy zrobić, w jaki sposób się zabezpieczyć, gdzie znajdują się luki w ochronie naszych serwisów i danych na nich się znajdujących, a w razie ewentualnego ataku, pomogą nam go odeprzeć bez strat danych.

 

Jedną z takich specjalistycznych firm oferujących usługi sieciowe jest T-Mobile. Pełna ich oferta dostępna jest na stronie internetowej: biznes.t-mobile.pl. usługa przeznaczona jest zarówno dla dużych korporacji, średnich przedsiębiorstw jak i małych, także jednoosobowych firm.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany