Akcesoria, które warto mieć jesienią w przydomowym ogrodzie

Początek jesieni to doskonały czas na przygotowanie ogrodu do nadchodzącej zimy. Zanim pojawią się pierwsze mrozy mamy co najmniej kilka tygodni, by należycie przyszykować nasz ogród do zimowego snu.

Każdy właściciel ogrodu musi przed zakończeniem sezonu zadbać o dwie podstawowe kwestie: ochronę roślin przed chłodem oraz uporządkowanie przestrzeni na działce. Z pomocą kilku prostych narzędzi wykonasz wszystkie niezbędne czynności szybko i efektywnie.

Pojemniki na odpady

Od czego warto rozpocząć przygotowania ogrodu do zimy? Oczywiście od uprzątnięcia trawnika. Im więcej uwagi na to poświęcimy, tym zapewnimy mu lepsze warunki wzrostu na wiosnę. Aby trawnik przed domem mógł bezpiecznie przetrwać zimowe chłody należy usunąć z niego wszelkie pozostałości: liście, suche gałązki, opadłe owoce z drzew i krzewów itp. Sprzątanie obumarłych części roślin ułatwią grabie, dobrą inwestycją może być też profesjonalny odkurzacz ogrodowy. Zbieranie i porządkowanie liści i innych odpadów usprawnią praktyczne kosze ogrodowe z pokrywą. 

Zaletami takich pojemników są duża pojemność, stabilna konstrukcja i wysoka jakość wykonania. Większość modeli posiada kółka, co ułatwia transportowanie nieczystości w miejsce ich przeznaczenia. Kosze są wyposażone w specjalne zaciski ułatwiające mocowanie worka na odpady. Po odłączeniu pojemnika można używać ich także jako zwykłych wózków transportowych. Pamiętajmy, że przełom lata i jesieni jest też doskonałym momentem na zabiegi pielęgnacyjne trawnika przez nadejściem pierwszych mrozów. Jesienna pielęgnacja darni obejmuje przede wszystkim nawożenie i koszenie. Ostatnie koszenie powinno mieć miejsce na przełomie października i listopada. Optymalna wysokość trawy po skoszeniu to 4 cm. Przed zakończeniem sezonu warto także spulchnić glebę – szczególnie wtedy, gdy latem zaobserwowaliśmy wzrost mchu. 

Długi sekator ogrodowy

Kolejną ważną pracą, jaką należy wykonać jesienią w ogrodzie, jest przycięcie suchych i spróchniałych gałęzi. W tym celu niezastąpione będą specjalne sekatory ogrodowe. W dobrych sklepach z narzędziami znajdziemy bogaty wybór rozmaitych narzędzi do przycinania. Czym kierować się przy ich wyborze? Rodzaj sekatora należy dopasować do grubości pędów i gałęzi oraz wysokości, na jakiej się znajdują. Przy cięciu młodych drzewek i krzewów przydadzą się sekatory jednoręczne (krótkie), natomiast do grubszych gałęzi lepsze będą sekatory dwuręczne, czyli takie przeznaczone do cięższych prac. Sekatory można podzielić także ze względu na ich wielkość i zasięg. 

Do przycinania niskich pędów i roślin rosnących przy samej ziemi (np. kwiatów) dobre będą małe, poręczne sekatory krótkie. Do pielęgnacji roślin znajdujących się na większej wysokości przydadzą się z kolei specjalne sekatory ogrodowe wydłużone. Są one bardzo wygodne i proste w obsłudze. Ergonomiczny uchwyt ułatwia manewrowanie przyrządem, a wysokiej jakości ostrza ułatwiają wykonywanie precyzyjnych cięć. Takie modele doskonale nadają się również do pędów twardych, ponieważ nie wymagają dużego nacisku. Przygotowując rośliny na okres zimowy pamiętajmy także o odpowiednim zabezpieczeniu ich wrażliwszych części przed mrozem.

Sprawdzeni producenci narzędzi ogrodowych

Kompletując własny zestaw akcesoriów niejeden ogrodnik staje przed niemałym dylematem. Na co zwrócić uwagę kupując narzędzia do pielęgnacji przydomowego ogródka? Przede wszystkim na wytrzymałość i jakość wykonania przyrządów. Nasze narzędzia powinny być trwałe i odporne na uszkodzenia – w końcu przyjdzie nam z nimi pracować w najróżniejszych warunkach. Wybierając sprzęty przyjrzyjmy się sposobowi ich wykonania. Sprawdźmy, czy wszystkie elementy znajdują się na swoim miejscu, czy rączka jest solidna i wygodnie leży w dłoni oraz czy narzędzie odpowiada naszym możliwościom i stylowi pracy (np. czy nie jest dla nas za ciężkie). Dobre akcesoria ogrodowe powinny być funkcjonalne i zapewniać nam komfort użytkowania. Takie właśnie są narzędzia ogrodowe firmy Strend Pro, które gorąco polecamy. 

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z narzędziami METROZ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *