5 faktów o Wielkiej Brytanii

Zjednoczone Królestwo jest unitarnym państwem wyspiarskim, obejmującym Anglię, Walię, Szkocję oraz Irlandię Północną. Każdy z tych krajów ma bogatą kulturę, wynikającą z przenikania się wielu społeczności. Warto znać ciekawe fakty, dotyczące Wielkiej Brytanii.

Football

Przyjmuje się, że dyscyplina ta została wprowadzona przez Anglików w 1170 roku, jednak początki tej gry sięgają czasów starożytnych. W II wieku p.n.e. wojskowi z terenu Chin stosowali ćwiczenie, bazujące na umieszczeniu przez przeciwnika skórzanej piłki wypełnionej piórami i włosami w małej siatce przymocowanej do bambusowych lasek, przy jednoczesnej obronie przed atakami. Na Wyspach Brytyjskich zwyczaj ten upowszechnił się za sprawą Celtów, Rzymian, Normanów oraz Duńczyków. W XII wieku piłka nożna stanowiła dyscyplinę ludową. Do dziś uprawia się ją w miejscowościach Zjednoczonego Królestwa – Royal Shrovetide Football. Należy również zaznaczyć, że słowo „soccer” identyfikowane z amerykańską odmianą języka angielskiego, wywodzi się z brytyjskiego skrótu nazwy „association football”.

Ustrój polityczny

W Zjednoczonym Królestwie panuje monarchia parlamentarna z rządem odpowiedzialnym przed organem przedstawicielskim władzy ustawodawczej. Stolicą Wielkiej Brytanii jest Londyn. Za brytyjską monarchinię uznaje się królową Elżbietę II, zasiadającą na tronie od 1952 roku i koronową w 1953 roku.

Słynny dramaturg

Angielski twórca literatury William Szekspir uważany jest za najwybitniejszego pisarza wszech czasów. Jego popularność intensyfikuje jednak negatywne opinie. Szekspira poznaje się bowiem na etapie edukacji szkolnej, dlatego większość uczniów jego dzieła określa jako „nudne” i „monotematyczne”. Utwory dramaturga są często inscenizowane oraz ekranizowane. Wielu artystów wykorzystuje dzieła Szekspira jako komentarz do współczesnych problemów społeczeństwa. Dramaty Brytyjczyka stanowią również świetną formę nauki angielskiego online.

The Beatles

Zespół ten uważany jest za najbardziej znaną grupę w historii muzyki. Ich płyty sprzedały się w 600 milionach egzemplarzy. Beatlesi w znaczący sposób wpłynęli na rekonfigurację sposobu postrzegania muzyki popularnej, wykorzystując między innymi metodę nagrywania kompilacji koncepcyjnych. Formacja stanowiła inspirację dla innych zespołów oraz członków społeczeństwa.

Five o’clock

Brytyjczycy uwielbiają herbatę. Statystyczny mieszkaniec Zjednoczonego Królestwa w ciągu dnia wypija 2,5 filiżanki tego napoju. Wielka Brytania uznawana jest za „herbacianą potęgę świata” obok Irlandii i Turcji.

Zjednoczone Królestwo stanowi państwo odwiedzane przez wielu turystów. Obszar ten wyróżnia się bowiem na tle innych europejskich krajów. Warto więc zapisać się na zajęcia w szkole Lincoln, by dokładnie poznać Wielką Brytanię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *