11 powodów, dla których warto odwiedzić Teneryfę przynajmniej raz w życiu

Większość odwiedzających największą z Wysp Kanaryjskich prawdopodobnie nie wyściubi nosa poza plażę. W końcu Teneryfa to nie tylko piękne plaże i lazurowa woda, ale także o wiele, wiele więcej atrakcji. Od restauracji nagrodzonych gwiazdką Michelin po naprawdę spektakularne szlaki turystyczne – oto 11 powodów, dla których warto przynajmniej raz w życiu odwiedzić wyspę.

Co zobaczyć na Teneryfie?

Teneryfa to wspaniałe miejsce, a więc jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie „Teneryfa, co zobaczyć”, to jesteś w odpowiednim miejscu. Teneryfa to piękne plaże, klify, niezwykły klimat, pyszne jedzenie i wiele więcej. 

Klimat „wiecznej wiosny”

Ze średnią najniższą temperaturą 17 ° C w styczniu i najwyższą 25 ° C w sierpniu, Teneryfa charakteryzuje się przyjemnym, umiarkowanym klimatem przez cały rok. Znana jako „Isla de la Eterna Primavera”, czyli wyspa wiecznej wiosny może pochwalić się słonecznymi dniami aż 300 razy w roku! Co prawda, pogoda może się bardzo różnić między północą a południem wyspy, gdyż ciepłe wiatry z Sahary sprawiają, że południe wyspy jest gorące i suche, podczas gdy bujna oraz zielona północ jest chłodniejsza, a także bardziej wilgotna. Jednak odległość między krańcami wyspy to zaledwie godzina drogi, a więc można lawirować między zmienną pogodą.

Wspaniałe piaszczyste plaże

Popularnym odcinkiem plażowym zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów jest porośnięty sosnami las Teresitas, oddalony o zaledwie 10 minut jazdy od stolicy wyspy. Na północnym wybrzeżu jedną z najpiękniejszych i naturalnych plaż na wyspie jest wulkaniczna El Bollullo. Nie można zapomnieć, że Teneryfa oferuje mnóstwo różnorodnych plaż, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Klify Los Gigantes

Klify Los Gigantes, jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych na wyspie. Stanowią one część zachodniego regionu, w którym znajdują się liczne ustronne kurorty. Niesamowicie strome klify wznoszą się na oszałamiające 800 m p. p. m. Z kolei ośrodki wypoczynkowe szczycą się wulkanicznymi plażami i mnóstwem zacisznych skalistych zatoczek z piękną, czystą wodą.

Ekstrawagancki karnawał

W tygodniu poprzedzającym Wielki Post na całej wyspie odbywają się obchody karnawału. Połączony z Rio de Janeiro karnawał w Santa Cruz de Tenerife jest uważany za najsłynniejszy na świecie zaraz po brazylijskim. Każdego roku wielka parada rozpoczyna obchody kolorową procesją z platformami i kostiumami. Koniec karnawału wyznacza nieco dziwaczny rytuał pogrzebu sardynek w Środę Popielcową. Po procesji przetaczającej się ulicami następuje podpalenie sardynki na Plaza de España, co zwiastuje koniec karnawału.

Unikalne parki wodne

Najnowszy i największy park rozrywki na Teneryfie, Siam Park o tematyce tajskiej, to stosunkowo nowa atrakcja, która zyskała ogromną popularność wśród turystów. Najczęściej odwiedzany w czasie upalnego lata przez rodziny z dziećmi, zapewnia wodne atrakcje oraz ogromny basen z falami i piaszczystą plażę. Tower of Power, czyli prawie pionowa zjeżdżalni o długości 28 metrów, to prawdziwa dawka adrenaliny dla fanów mocnych, wodnych wrażeń. Wędrówki po dolinie Masca

Nazwany na cześć małej wioski w północno-zachodniej Teneryfie, szlak Masca jest jednym z najpopularniejszych na wyspie. Zaczyna się w malowniczej wiosce, a kończy na kamienistej plaży poniżej. Początkujący mogą skorzystać z pomocy przewodnika. Spacerowicze mają mnóstwo okazji, aby rozkoszować się spektakularnymi krajobrazami oraz na końcu szlaku wsiąść w łódź i popłynąć na majestatyczne klify Los Gigantes.

Spektakularne obserwacje gwiazd

Położenie Teneryfy między Saharą a Atlantykiem – a także brak zanieczyszczenia powietrza, duże wysokości i wyjątkowo czyste nocne niebo – sprawia, że ​​jest to idealne miejsce do oglądania gwiazd. Wyspa oferuje wiele możliwości wpatrywania się w nocne niebo, zarówno podczas oficjalnych wycieczek, jak i na własną rękę. Co więcej, luksusowy Ritz-Carlton w Abamie organizuje prywatne letnie imprezy z gwiazdami, które obejmują ekskluzywną wycieczkę po obserwatorium, możliwość spojrzenia przez największy teleskop świata i piknik dla smakoszy.

Eksploracja Teide

Park Narodowy Teide, który dominuje na ogromnym obszarze w środkowej części Teneryfy, obejmuje znany wulkan Teide. Wulkan położony jest na wysokości ponad 3700 metrów i stanowi najwyższy punkt w Hiszpanii. Oferuje zróżnicowany wulkaniczny krajobraz, lasy sosnowe i zielone doliny z przepięknymi widokami na liczne szlaki turystyczne. Podróżnicy mniej żądni przygód mogą nadal przejeżdżać przez chroniony park narodowy, aby podziwiać piękno tej części wyspy.

Restauracja wyróżniona gwiazdką Michelin

Chociaż z pewnością jest znana jako miejsce gastronomiczne, wielu może zaskoczyć odkrycie, że wyspa jest domem dla co najmniej pięciu gwiazdek Michelin w czterech różnych restauracjach. M.B. to hotelowa restauracja z dwiema gwiazdkami Michelin, mieszcząca się w Ritz-Carlton, która prawdopodobnie jest najlepszą na całej Teneryfie. Smakosze powinni również spróbować rodzinnego El Rincón de Juan Carlos, by poznać spektakularne interpretacje klasycznej hiszpańskiej kuchni.

Tradycyjne guachinche

Guachinche początkowo odwoływało się do imprez z degustacjami wina, które były organizowane przez winnice w celu sprzedaży ich produktów. Dziś guachinche jest bardziej używane do opisania lokali w stylu rustykalnym, gdzie lokalne wino jest podawane z tradycyjnymi tapas. W rzeczywistości tradycyjne rutas de guachinches (szlaki guachinche) są porównywalne do odwiedzania kilku barów jednego dnia lub wieczora. Guachinches przestrzegają jednak surowych zasad, takich jak serwowanie tylko wina i potraw wyprodukowanych przez właściciela.

Przejażdżki kolejką linową na Teide

Zdecydowanie najlepszym sposobem na poznanie Parku Narodowego Teide, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest wjazd kolejką linową na górę. Ośmiominutowa przejażdżka nie jest tania, ale jest więcej niż warta niesamowitych widoków. Kolejka nie prowadzi aż do szczytu, ale z górnej stacji dostępne są trzy trasy, które na niego prowadzą. Jednak wycieczki na szczyt wymagają specjalnego pozwolenia, gdyż jest to wymagająca fizycznie wyprawa. Najlepszym wyjściem jest podziwianie widoków i powrót kolejką linową. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *