Znajomość języków Twoją mocną stroną!

0 73

Każdy z nas ma swoje mocne i słabsze strony. Ważnym kryterium oceny jest wykształcenie, jak i realne umiejętności, w tym poziom znajomości języków. Wyłonienia i oceny własnych mocnych i słabych stron najczęściej dokonujemy w sytuacji poszukiwania zatrudnienia, wyboru ścieżki zawodowej, czy w okolicznościach podejmowania ważnych życiowych decyzji. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele posiadamy plusów i atutów, warto jest zatem od czasu do czasu zastanowić się nad swoją wartością nie tylko w kontekście zatrudnienia. Zdolności komunikacyjne są pożądane na rynku, zwłaszcza jeśli chodzi o radzenie sobie w międzynarodowym środowisku dyskutantów. Ma to znaczenie zarówno dla handlowców, lekarzy, naukowców, jak i szeregowych pracowników.

Znajomość języków obcych jest niezmiernie ważna

i stanowi jedną z naszych najmocniejszych stron. Języki obce przydają się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, towarzyskim. Dzięki znajomości języka możemy swobodnie podróżować, cieszyć się wypoczynkiem w odległych krajach, radzić sobie w sytuacjach zagrożenia, jak i w trudnych sytuacjach logistycznych za granicą. To ważny atut w rekrutacji pracowniczej, jak również edukacji. Znając języki obce, a w szczególności język angielski możemy z łatwością nawiązywać szereg znajomości i kontaktów międzynarodowych, brać udział w projektach międzynarodowych i uczestniczyć w przedsięwzięciach grup różnych narodowości. Im więcej języków znamy, tym możemy czuć się pewniej i swobodniej na arenie międzynarodowej. Zważywszy na fakt, iż w XXI wieku trudno jest się ograniczać wyłącznie do lokalnej społeczności i ojczystego kraju, języka, znajomość języka obcego jest przepustką do kariery oraz sukcesu w rozwoju osobistym, satysfakcji z siebie. Zaspokajając potrzebę samorealizacji nie rzadko sięgamy po wiedzę, hobby, które wymaga znajomości języka. To świetna okazja do nauki, czasem wręcz sama nauka języków może być pasją i ciekawym hobby.

Dzięki znajomości języków możemy podejmować zarówno studia za granicą, praktyki, jak również pracę. Wyjeżdżając do pracy za granicą mamy zdecydowanie większe szanse na lepsze zarobki i pracę, jeśli znamy język kraju do którego jedziemy. Także w Polsce znając język, co najmniej jeden możemy liczyć na zarobki wyższe o kilkanaście procent, a z każdym kolejnym językiem wyższe i wyższe w porównaniu z osobami o tych samych kwalifikacjach bez znajomości języków. Prócz zarobków łatwość znalezienia pracy także zasługuje na uwagę, bowiem język obcy często jest jednym z kryteriów sprawdzanych i wymaganych w rekrutacji pracowniczej. Bywa i tak, że dzięki władaniu językiem można liczyć na awans, zaś nie znając języka jesteśmy blokowani przed awansem. Bez względu na to, czy jesteśmy kelnerem, sprzątaczką, pielęgniarką, adwokatem czy prywatnym przedsiębiorcą znajomość języków obcych jest dla nas równie ważna. To dzięki angielskiemu możemy rozwijać swoje zainteresowania sięgając po wiedzę online, korzystając z nowinek technologicznych, oprogramowania niekoniecznie w języku polskim itp. Znając języki mamy możliwość wyboru mediów z jakich korzystamy, nie muszą być to polskie rozgłośnie radiowe i telewizyjne, czy tytuły prasowe – podaje preply.com/pl/

Jak widać spektrum możliwości życia, komfort i poziom życia ze znajomością języków jest znacznie wyższy. Warto jest zatem doskonalić swoje umiejętności językowe i komunikację w języku obcym, bowiem nie znamy dnia ani godziny, kiedy może się nam ona przydać i być wręcz niezbędna. Dodać należy, iż poprzez niewinne słuchanie obcojęzycznego radia, czy też oglądanie filmów w języku obcym możemy się uczyć języka nie odczuwając trudu z nauka związanego.

Gdzie uczyć się angielskiego?

Zaletą tej formy nauczania jest samodzielność i niezależność oraz bezpłatny charakter i szeroki dostęp do rozmaitych pomocy dydaktycznych, które można dobrać, dopasować względem własnych zainteresowań. Nie tylko ilość znanych języków się liczy, ale znaczenie ma też poziom zaawansowania. Im lepiej znamy język, im bieglej się nim posługujemy możemy osiągnąć większy sukces. Wiele osób podkreśla, iż ze znajomością języków wszystko przychodzi im łatwiej. Umiejętności językowe mają wpływ nie tylko na komunikację, ale i cechy charakteru, stajemy się bardziej otwarci, towarzyscy a także pewni siebie, co objawia się w trafności podejmowania decyzji biznesowych. Dzięki nauce języków nasz mózg jest na tyle wygimnastykowany, iż nie cierpi na demencję, co także poprawia sprawność życiową. Co więcej nauka języków obcych rozwija logiczne myślenie oraz zdolność analizowania faktów zupełnie z innego punktu widzenia, często mówi się o ocenie sytuacji w języku obcym. To ważna cecha dla managerów i kierowników. Tym samym znajomość języków obcych wpływa na różne dziedziny życia codziennego poprawiając wydajność umysłu i organizmu. Nie bez powodu wielu pracodawców rekrutując personel firmowy podkreśla, iż preferuje osoby ze znajomością języków obcych, nawet kiedy dane stanowisko pracy nie wymaga komunikacji w języku obcym, nawet okazjonalnie. Znajomość języka u danej osoby rzutuje na jej postrzeganie jako osoby chętnej do nauki i rozwoju, w pewnym sensie również kreatywnej, dbającej o swoją edukację i wiedzę.

Dzięki znajomości języków rozwijamy swoją kreatywność oraz wzmagamy apetyt na wiedzę, nie tylko językową, poprzez naukę języka możemy rozwijać szereg innych umiejętności. Co więcej znajomość języków obcych to także wyznacznik bycia nowoczesnym, podążającym za potrzebami rynku i trendami.

Każdy kolejny certyfikat i egzamin państwowy z języka obcego to niezwykła i w pełni zwrotna inwestycja w siebie. Poza samą nauką warto jest zwrócić uwagę na to, jakich języków się uczymy, bowiem nie każdy język jest poszukiwany na rynku. Najbardziej uniwersalnym językiem jest angielski i niemiecki, chociaż swoją wartość mają także języki niszowe, jak gruziński, czy estoński, węgierski. Bezwzględnie mocną stroną jest znajomość angielskiego, jednakże każdy język to kolejny nasz plus. Egzotyczne języki, rzadko spotykane są ostatnio w cenie. Często dzięki znajomości na przykład rumuńskiego możemy zyskać pracę, o której inni mogą pomarzyć, zarobić nawet kilkaset procent więcej niżeli koledzy po fachu, a to dzięki władaniu rumuńskim. Mimo wszystko warto jest nie spoczywać na laurach i zgłębiać znajomość języków. Nie wystarczy poznać podstawy, a nawet stopień komunikatywny języka. Warto jest znać chociaż jeden język bardzo dobrze lub biegle, by móc sobie pozwolić na opanowanie kilku kolejnych w stopniu komunikatywnym.

ile kosztują szkoły językowe?

Biorąc pod uwagę jak łatwo i szybko możemy rozwinąć swoje kompetencje językowe warto jest inwestować w edukację językową. Chcąc poprawić swoja pozycję na rynku pracy wystarczy przyłożyć się do nauki języka, często jest to kluczowa karta przetargowa, czasem to drobny dodatek. Istotną zaletą nauki języków jest to, że wartość znajomości języków nie tylko nie ulega dewaluacji, ale i nie zanika. Poznając język raz nie jesteśmy w stanie go całkiem zapomnieć. Certyfikaty raz zdobyte nie ulegają przeterminowaniu ani odebraniu, co dodaje atrakcyjności edukacji językowej.

Polecamy też przeczytać  artykuł na eksperciwoswiacie.pl

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany