Zasilacze firmy APC

0 546

Firma APC – American Power Conversion Corporation, to innowacyjny producent wyznaczający standardy i trendy branżowe w dziedzinie IT od niemal 40 lat. Twórca niezawodnego systemu zasilania, który cieszy się światową sławą w działach IT zarówno tych małych jak i dużych przedsiębiorstw. Dzięki jakim produktom firma uzyskała status lidera? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Historia firmy APC

Przedsiębiorstwo American Power Conversion Corporation powstało w 1981 roku, dzięki trzem inżynierom – elektronikom z Uniwersytetu MIT. Ideą ich działalności było badanie i rozwój w dziedzinie pozyskiwania i wykorzystywania energii słonecznej. Niemal od 40 lat firma przykuwa uwagę całego świata, dzięki specjalistycznym produktom przeznaczonym dla infrastruktury, systemów zarządzania oraz zapewnienia bezpieczeństwa danych.

Pierwszy zakład produkcyjny powstał w stanie Rhode Island w USA, 1986 roku. Tego samego roku rozpoczęła się również sprzedaż pierwszego zasilacza UPS – był to licznie nagradzany model 450AT+, otrzymał m.in nagrodę „Editor`s Choice”, którą przyznała mu redakcja PC Magazine.

Rewolucją w systemie zarządzania zasilaniem było stworzone w 1989 roku oprogramowanie PowerChute. Program przede wszystkim zabezpieczał przed utratą istotnych danych przechowywanych na komputerze, która mogłaby nastąpić w wyniku nieoczekiwanego zaniku dostaw energii elektrycznej. Do dnia dzisiejszego produktem, który jest czołowym rozwiązaniem w branży IT jest Smart-UPS stworzony w 1990, który służy do ochrony infrastruktur sieciowych. Największy rozwój firmy przypada na lata 90 dwudziestego wieku. W tym czasie na rynek wprowadzono około 155 produktów, m.in.: listwy przeciwprzepięciowe SurgeArrest, Matrix-UPS, czyli pierwsze na rynku modularne zasilacze UPS. W tym czasie powstało również flagowe urządzenie firmy APS – Back-UPS. Stosuje się je najczęściej w gospodarstwach domowych oraz mniejszych przedsiębiorstwach. System ten posiada okresowy autotest, który pozwala na wczesne zdiagnozowanie zmiany akumulatora. Dzięki temu możemy w stosunkowo szybkim czasie wykryć wszelkiego rodzaju uszkodzenia akumulatora oraz podjąć czynności prewencyjne.

Kolejną innowacją przedsiębiorstwa było rozwiązanie PowerShield, stworzone w 1999 roku, które przeznaczone było na użytek domowy. Firma APS wyszła do klientów niejako w odpowiedzi na coraz większą popularność szerokopasmowych sieci kablowych i bezprzewodowych w domach. Potentat otworzył się na rynek zasilania stałoprądowego sprzętu telekomunikacyjnego, sieci kablowych, a także dział precyzyjnego chłodzenia centrów danych.

W 2003 roku firma postawiła na integracje zasilania, chłodzenia, zarządzania oraz usług w ramach otwartego, adaptowalnego rozwiązania jakim stał się system InfraStruXure. Na całym świecie produkt ten zdobył już 20 nagród.

Przedsiębiorstwo APC zostało przejęte przez międzynarodową firmę Schneider Electric 14 lutego 2007. W jej skład wchodzą dwie marki systemów UPS: APC oraz MGE.

Black UPS – co to jest?

Zasilacze z systemem Back-UPS to gwarancja zasilania przede wszystkim dla: sieci bezprzewodowych, komputerów, konsol do gier oraz wielu innych urządzeń obsługiwanych w domowym zaciszu oraz w firmach. Urządzenia te pozwalają na podtrzymanie zasilania w okresach przerw w zasilaniu oraz niebezpiecznych skoków napięcia. Dodatkowo, ochraniają urządzania przed przepięciami, które mogą okazać się fatalne w skutkach dla naszego sprzętu. Dzięki parametrom oraz rozbudowanych funkcjom stały się idealnym rozwiązaniem do ochrony danych niezbędnych nam do pracy oraz komunikacji. W sprzedaży dostępne są w obudowach typu wieża lub podłogowe. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu akumulatorami możemy osiągnąć maksymalizację wydajności oraz czasu eksploatacji, uzyskując tym samym niezawodność akumulatorów.

Przede wszystkim charakteryzuje się mocą wyjściową równą 210W oraz pojemnością napędu wyjścia na poziomie 350VA. Posiada złącze USB, które umożliwia zarządzanie zasilaniem przez port USB. Czas jego ładowania to około 6 godzin. Służy do potrzymania zasilana oraz ochrony użytkowanego sprzętu oraz przechowywanych w nim danych przed nieprzewidzianą przerwą w dostawie energii elektrycznej oraz skoków napięcia. Posiada okresowy autotest akumulatora, który umożliwia wczesne wykrycie jego wymiany. Wbudowany wyłącznik obwodu z możliwością resetu pozwala na łatwą naprawę skutków przeciążenia systemu, bez konieczności wymiany bezpieczników. Przeznaczony jest dla sprzętów wymagających małej mocy – idealnie sprawdzi się dla dysków sieciowych oraz urządzeń sieciowych.

Drugim popularnym modelem od APC jest Back-UPS CS 325VA. Pozwala na podtrzymanie napięcia w przypadku problemów z zasilaniem oraz zapewnia ochronę dodatkowego sprzętu elektronicznego przez nagłymi przepięciami i skokami napięcia, bez konieczności zużywania energii z akumulatorów podtrzymujących zasilanie kluczowych urządzeń w razie przerwy w dostawie energii elektrycznej. Dzięki temu bardziej czuły sprzęt może być zasilany bardziej stabilnym napięciem wejściowym, zmniejszając ryzyko uszkodzeń. Najważniejszymi funkcjami są: powiadomienie o awarii akumulatora, wyłącznik obwodu z możliwością resetu, alarm dźwiękowy oraz wyświetlacz LED. Ten rodzaj zasilacza idealnie sprawdzi się w biurze lub w domu

Cechy Smart UPS

Zasilacze Smart-UPS oprócz niezawodności oraz łatwości w zarzadzaniu charakteryzują się wysoką sprawnością zarówno przy niskim, średni jak i wysokim obciążeniu. Idealnie współpracują z różnymi serwerami oraz dyskami sieciowymi, które posiadają zmienny pobór mocy. Dlatego to właśnie one cieszą się największą popularnością wśród specjalistów z branży IT. Dostępne są modele w różnych obudowach: wolnostojące, a także takie do instalacji w szafie RACK. Sprawia to, że są odpowiednie niemal do każdego zastosowania oraz dopasowane do różnych budżetów. Możemy wyróżnić trzy klasy urządzeń Smart-UPS: podstawowy, standardowy oraz o przedłużonych czasie podtrzymania). Te standardowe to najbardziej popularne zasilacze na świecie. Wykorzystywane są w serwerach, pamięciach masowych oraz urządzeniach sieciowych. Model podstawowy to ekonomiczne rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, których interesuje ochrona małych urządzeń sieciowych, terminali kasowych lub serwerów klasy podstawowej. Ostatnia klasa – o przedłużonym czasie podtrzymania pozwala na instalacje zewnętrznych pakietów akumulatorowych zapewniających długie podtrzymanie zasilania newralgicznych serwerów, systemów bezpieczeństwa oraz systemów komunikacyjnych. Zasilacze Smart-UPS wyposażone są w automatyczną regulację napięcia AVR z funkcją korekcji zarówno niskich jak i wysokich napięć oraz 16 segmentowy wyświetlacz LED. Regulowane punkty przełączania napięcia pozwalają wydłużyć żywotność akumulatora oraz poszerzenie zakresu dopuszczalnego napięcia wyjściowego.

Zasilacz awaryjny Smart-UPS, który idealnie sprawdzi się w firmie to APC Smart-UPC 2200VA, o kodzie SMT2200I. Wyposażony jest w dwa typy gniazd: jedno typu IEC320 C19, osiem gniazd IEC320 C13 oraz trzy złącza RS232, USB oraz SmartSlot. Wyjściowa moc zasilacza to 2200VA, a jego napięcie stanowi 230V. Średni czas ładowania urządzenia to około 3 godziny. Głównymi funkcjami są: wysoka sprawność online, licznik energii, tryb ekologiczny, możliwość zimnego startu, inteligentne zarządzanie akumulatorami, filtrowanie napięcia, alarmy dźwiękowe oraz wskaźnik statusu LED.

Model APC Smart-UPS 750VA to ulepszona wersja wyżej opisywanego urządzenia. Zasilacz ten generuje czystą sinusoidę przy zasilaniu akumulatora. Zawiera oprogramowanie Powerchute, które pozwana na wygodne monitorowanie oraz sterowanie systemem operacyjnym, a także umożliwia bezpieczne jego zamykanie. Zasilacz Smart-UPS 750VA generuje moc wyjściową na poziomie 500W oraz pojemność napędu wyjścia wielkości 750VA. Uzbrojony jest w takie funkcje jak: awaryjne wyłączanie zasilania (EPO – Emergency Power OFF), alarmy dźwiękowe oraz ochronę przed przeciążeniem.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł odpowiedział na Państwa podstawowe pytania odnośnie zasilaczy Back-UPS oraz Smart-UPS, a także przybliżył historię ich producenta – firmy APC.

Tekst został opracowany dla Państwa przez firmę www.thomas-it.pl.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany