MocnaStrona.com to nowy, lifestylowy portal w 100% tylko dla mężczyzn. ZERO polityki, ZERO zbędnych treści, ZERO plotek i celebrytów..

Zadbaj o zdrowie, zanim będzie za późno

66.96K 0

W ciągłej pogoni za pieniędzmi ludzie coraz częściej zapominają o tym co ważne. Zamiast dbać o siebie dążą do kolejnego awansu. Pokonują kolejne szczeble kariery, a stan zdrowia spychany jest na drugi plan.

 

Marek: przystojny trzydziestotrzylatek, niedawno otrzymał stanowisko kierownika w renomowanej firmie, kochająca żona i dwie cudowne córeczki, wystawny dom w modnej dzielnicy miasta, które w nazwie ma literę “w” na początku (a na końcu pierwszą literę alfabetu). Wydawać by się mogło, że życie Marka jest usłane przysłowiowymi różami, że ma wszystko to o czym statystyczny Kowalski, w codziennej pogoni za pieniądzem, w nieustającym pojedynku z otaczającym go światem, nie ma nawet czasu pomarzyć.

Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa – sielanka nie mogła trwać wiecznie. Marek czuł się coraz gorzej. Z dnia na dzień, tak jak Andrzeja Gołotę w niezapomnianym starciu z Lennoxem Lewisem, tak Marka opuszczały siły. Jak to zwykle w takich przypadkach bywa, nasz protagonista zrzucał wszystko na karb stresu i przepracowania. Nie minął miesiąc i – BACH – niczym TU-154 – na rodzinę spadło nieszczęście. Nikogo nie uprzedzając, nie biorąc jeńców…

Zawał…

Pewnie myślicie, że to był koniec, że Marek zmarł a cała ta historia ma być przestrogą dla wszystkich korporacyjnych niewolników i niewolnic. Nic z tych rzeczy. Marek przeżył – w końcu stać go było na najlepszą opiekę lekarską – wrócił do pracy i być może, niczym Pan Trump, żył długo, bogato i szczęśliwie.

To co nie zostało tu powiedziane, to fakt, iż Marek – podobnie jak miliony Polaków – nie zadbał o swoje zdrowie.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego wg stanu za 2013 r. głównymi przyczynami zgonów w Polsce są choroby układu krążenia i choroby nowotworowe, które dotyczą ponad 70% wszystkich zgonów. W samym 2013 r. z przyczyn kardiologicznych w Polsce zmarło ponad 177 tyś. osób, co stanowiło blisko 46% wszystkich odnotowanych zgonów. Najczęściej występujące choroby serca i układu krwionośnego to nadciśnienie tętnicze oraz miażdżyca. Miażdżyca prowadzi przeważnie do choroby niedokrwiennej serca, a ta z kolei często powoduje zawał mięśnia sercowego.

Lekarze wskazują, iż jednym z głównym zachowań sprzyjających utrzymaniu serca w prawidłowej kondycji są m.in. systematyczne badania lekarskie i natychmiastowe leczenie w przypadku schorzeń.

W dzisiejszych czasach profilaktyka w zakresie naszego serca nie stanowi najmniejszego problemu, wymaga jedynie odrobiny cierpliwości i zakupu podstawowych urządzeń takich jak np. ciśnieniomierz elektroniczny lub zegarowy czy też wykonania prostych badań jak EKG, które przeprowadzić można nawet poza przychodnią czy szpitalem.

Często zdarza się, że pacjent nie odczuwa podwyższonego ciśnienia, dlatego przez długi czas pozostaje ono nierozpoznane. Choroba zostaje wykryta dopiero wtedy, kiedy czyni spustoszenie w organizmie. Dlatego tak ważna jest stała kontrola ciśnienia krwi w domowych warunkach. Do badania wystarczy ciśnieniomierz elektroniczny np. Omron M2. Niewielkich rozmiarów urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. Wystarczy założyć mankiet na ramię i wcisnąć przycisk O/I START, po czym urządzenie rozpocznie pompowanie mankietu, a po chwili na wyświetlaczu pojawi się wynik pomiaru.

Pamiętajmy! Czasem tak niewiele potrzeba, wystarczy stała kontrola ciśnienia tętniczego wspomnianym ciśnieniomierzem elektronicznym czy wykonywanie regularnych badań zaleconych przez lekarza pierwszego kontaktu. Niewiele, a pozwoli cieszyć się zdrowiem i życiem. I z całą pewnością Marek już o tym wie!