Zabezpieczenie kredytu samochodowego – co warto o nim wiedzieć?

1 101

Wzięcie samochodu na kredyt to popularna decyzja wielu Polaków. Dzięki dogodnym kredytom samochodowym, które czekają zarówno w bankach, jak i w salonach dealerskich, możemy stać się właścicielem nowego lub używanego auta w ciągu jednego dnia.

 

W celu uzyskania kredytu samochodowego konieczne jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, czyli wpływów, które będą pozwalały na płatność rat. Stała praca potwierdzona umową o pracę, dobra sytuacja finansowa własnej działalności gospodarczej czy inne wpływy powinny być udokumentowane i na właściwym poziomie w zależności od wysokości rat oraz okresu spłaty kredytu. To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ kredyt samochodowy wymaga odpowiedniego zabezpieczenia.

Zabezpieczenie kredytu samochodowego pozwala bankowi na dochodzenie wierzytelności wtedy, gdy kredytobiorca nie będzie spłacał rat zgodnie z harmonogramem. W zależności od kredytu stosuje się różne metody zabezpieczeń, które prezentujemy poniżej.

Przewłaszczenie częściowe

To najpopularniejsza forma zabezpieczenia kredytu, korzysta z niej na przykład Ford Kredyt. Wtedy w 49% właścicielem pojazdu staje się bank, natomiast reszta własności dotyczy kredytobiorcy. To powoduje, że w dowodzie rejestracyjnym znajdują się też dane banku. Przewłaszczeniu może towarzyszyć depozyt karty pojazdu.

Zastaw rejestrowy

Jest on mniej popularny, ale nadal stosowany. Wówczas zastaw zgłaszany jest do rejestru zastawów prowadzonych przez dany sąd rejonowy i uprawnieniu banku do zaspokojenia wierzytelności z tego zabezpieczenia. Informacja o zastawie wprowadzana jest też na kartę pojazdu.

Cesja praw z polisy AC

To często dodatkowe zabezpieczenie w stosunku do powyższych. Oznacza to, że kredytobiorca musi wykupić AC, a także w przypadku szkody całkowitej, na przykład kradzieży pojazdu, pieniądze z odszkodowania trafiają nie do kredytobiorcy, ale są zaliczane na poczet spłaty kredytu.

Warto wobec tego zapoznać się z wymogami dotyczącymi zabezpieczeń kredytów samochodowych i wybrać najlepszą ofertę.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany