Z czym to się je.. czyli rodzaje piw

1 85

W innym artykule naspaliśmy Wam trochę informacji o piwach regionalnych oraz ich wyższości nad tymi koncernowymi. Jednakże poza różnicą w smaku jakie oferują różne marki i browary podstawą podstaw jest przynajmniej podstawowa znajomość typów piw..

 

Piwowarstwo jest tak szeroką dziedziną, że śmiało można je porównać do winiarstwa. Piwo w Polsce zawsze było traktowane po macoszemu. Bo przecież piwo to piwo ( w domyśle niestety lager ) i ewentualnie jakieś dziwactwa jak piwo ciemne czy pszeniczne.

Na szczęście dziś już nie trzeba nikogo przekonywać, o tym, że piwa dzielimy na wiele gatunków i typów. Jednak biorąc pod uwagę ich ilość od której możemy dostać poważnego zawrotu głowy warto raz jeszcze zgłębić temat i zwyczajnie wiedzieć co się pije.

Poniżej prezentujemy Wam podstawowy podział na rodzaje piwa. Każdego mężczyznę prosimy dokładne zapoznanie się z treścią i przede wszystkim o zapamiętanie poniższych treści!

 

LAGER KLASYCZNY

– jest to klasyczne piwo jasne. Bardzo popularne w całej Europie i na świecie. Ponoć swój początek wzięło od bawarskich piw. LAGER KLASYCZNY to piwo o często średnio wyższej od przeciętnej zawartości ekstraktu i alkoholu. Oraz w smaku o niższym poziomie goryczy, niż inne piwa z grupy Pilsner. Lager warzony jest na wiele sposobów, według receptur z dodatkiem cukru, słodu pszenicznego, słodu jęczmiennego, chmielu, drożdży piwowarskich czasami nawet z udziałem kukurydzy.

PILSNER NIEMIECKI

– to piwo dolnej fermentacji o jasnej barwie wręcz słomkowej. Przeważa w nim zbożowy aromat dzięki udziałowi słodu pilsnerskiego. Zapach kwiatowy zyskuje dzięki udziałowi chmielu. Wyczuwalna w smaku dla tej odmiany piwa jest charakterystyczna gorczyczka. NIEMIECKI PILSNER to piwo aromatyczne i odświeżające.

PILSNER CZESKI (BOHEMSKI)

– jest to klasyczne uwarzone z morawskiego słodu jęczmiennego. W skrócie można powiedzieć, że PILSNER CZESKI to piwo jęczmienne ze słodowym charakterem. W kolorze słomkowe do bursztynowego o jasnej połyskliwej barwie. Rześkie i złożone w smaku z chmielem i lekko korzenną nutą. Wyczuwalna w nim jest goryczka, jednak najczęściej nie jest dominująca w samym smaku piwa, dzięki czemu nie powoduje cierpkości.

MARCOWE

– to mocne niemiecki piwo dolnej fermentacji. Warzone na specjalne okazje o bursztynowej barwie, słodowym smakiem i tym, co cenią piwosze, czyli gęsta i trwałą pianą. Jak sama nazwa wskazuje piwo MARCOWE produkowane jest na samym początku wczesnej wiosny, w marcu, z zeszłorocznych zapasów słodów jasnych i ciemnych, zmagazynowanych w browarze. Leżakuje najczęściej do września.

KOŹLAK

– rodzaj mocnego, bardzo aromatycznego piwa warzonego ze słodu jęczmiennego, czasami z dodatkiem słodu pszenicznego. W kolorze od jasnego, do ciemnego mahoniu i miedzi. Jest to piwo najczęściej leżakujące 18 tygodni.

PORTER BAŁTYCKI

– to piwo w stylu angielskiego stouta, jednak nie ma z nim za wiele wspólnego. PORTER BAŁTYCKI to piwo górnej fermentacji, moce w smaku. O barwie ciemnej, wręcz wiśniowej. Wytrawnym gorzkim smaku z aromatem palonego ziarna o karmelowym, a czasami nawet orzechowym lub czekoladowym zakończeniu.

Oraz te górnej fermentacji:

ANGIELSKIE ALE

– jest to jasny bądź ciemny gatunek piwa górnej fermentacji. Można znaleźć ANGIELSKIE ALE dość wytrawne od smaku słodkiego do zupełnie cierpkiego. Wytwarzane jest ze słodu jasnego z dodatkiem słodu skarmelizowanego, o różnej ilości alkoholu. Wśród angielskich ALE znajduje się gorzki i bursztynowej barwie Bitter. Mild charakteryzuje się łagodniejszym smakiem i mniejszą zawartością chmielu. Piwo Pale jest gorzkie, a Old i Stock mocne.

ANGIELSKI PORTER

– jest to intensywne piwo jęczmienne górnej fermentacji. Portery swój kolor zawdzięczają procesowi warzenia ze słodu ciemnego. Czasami warzy się również ze słodu jasnego, jednak do słodzenia używa się dodatku słodu ciemnego, mocno palonego. Przyjmuje się, że ANGIELSKI PORTER wywodzi się z mieszanki trzech gatunków osiemnastowiecznych piw typu ALE – Pale, Mild i Brown. Nazwę przyjął od tragarzy rzecznych i ulicznych, na których mówiło się po angielsku porters.

STOUT

– jest to ciemne piwo górnej fermentacji, wytwarzane z palonego słodu jęczmie nnego z dużym udziałem chmielu, co nadaje mu charakterystycznego gorzkawego posmaku.

WITBIER

– jest to tradycyjne Belgijskie piwo pszeniczne. Charakterystyczną cechą piwa WITBITER jest jego wyraźny charakter zbożowy i odświeżający posmak cytrynowo – miodowy. Posiada również cytrusowy posmak dzięki drożdżom i dodawaniu charakterystyczny przypraw w trakcie warzenia, Są to między innymi skórki pomarańczowe, kolendra lub imbir. Zawiera nawet do 50% udziału niesłodowanej pszenicy. Bardzo ciekawe jest, że tabliczki sumeryjskie traktujące o produkcji piwa datowane na okres sprzed 6000 lat dotyczą piwa fermentowanego z orkiszu, czyli pszenicy twardej. Również Egipcjanie wyrabiali piwo z pszenicy. W kronikach Jana długosza również można znaleźć wzmiankę o piwie pisząc o Polsce „zamiast wina używa piwa, które robią z żyta, pszenicy i jęczmienia albo orkiszu”

WEISSBIER

– jest również piwem produkowanym ze słodu jęczmiennego z dodatkiem pszenicy lub samego słodu pszennego. To piwo pszenne inaczej nazywane również piwem pszenicznym. WEISSBIER to piwo górnej fermentacji jasne lub ciemne, mocno gazowane. Jest to popularny i lubiany gatunek piwa.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany