W jaki sposób odświeżyć kask motocyklowy?

2 723

Konserwacja i czyszczenie kasku motocyklowego są tak samo ważne jak konserwacja samego motocykla. Wpływa to nie tylko na komfort jazdy, ale co najważniejsze na bezpieczeństwo kierowcy. Jak więc odświeżyć kask przed sezonem oraz prawidłowo zadbać o niego w przyszłości?

 

Dlaczego trzeba czyścić kask?

Odświeżenie kasku przed sezonem oraz po jego zakończeniu jest obowiązkowe – bez względu na to jak często był przez nas używany. Jest to konieczne nie tyle z powodów estetycznych, co ze względów bezpieczeństwa. Podczas poruszania się na jednośladzie owady rozbijają się na powierzchni wizjera. Ogranicza to widoczność i w rezultacie może doprowadzić do stłuczki. Może również dojść do zanieczyszczenia otworów wentylacyjnych, co może znacznie utrudnić oddychanie oraz sprawić, że wizjer pokryje się parą, a wyściółka kasku nasiąknie potem. Wszystko to obniża komfort oraz pewność jazdy, a także zwiększa ryzyko spowodowania wypadku. Odpowiednio serwisowany kask będzie skuteczny oraz będzie służył nam przez długi okres użytkowania.

O czym należy pamiętać?

Konserwację kasku warto zacząć od demontażu wszystkich ruchomych części, takich jak wizjer czy wyściółka. Należy również sprawdzić, czy jest to w ogóle możliwe – w razie wątpliwości najlepszym rozwiązaniem będzie przejrzenie instrukcji obsługi, w której producent opisuje zarówno demontowanie, jak i montowanie wszystkich części kasku. Do czyszczenia kasku nie należy używać silnych detergentów czy chemii gospodarczej, a także gąbek oraz szczotek o twardym włosiu. Jednymi z lepszych środków są specjalistyczne środki chemiczne do konserwacji akcesoriów motocyklowych, ściereczki oraz szmatki z mikrofibry. Można również zaopatrzyć się w jednorazowe chusteczki myjące, które są małe i wygodne oraz mieszczą się do kieszeni.

Odświeżanie krok po kroku

Odświeżanie zaczynamy od umycia najważniejszych elementów, czyli tzw. skorupy. Jeśli nasz model ma ruchomą wyściółkę, ułatwi to proces konserwacji. Skorupę będzie można zanurzyć w letniej wodzie zmieszanej z odpowiednimi preparatami, a następnie tylko osuszyć. W przypadku, gdy wyściółka nie jest elementem ruchomym, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dwóch rodzajów preparatów: do wyściółki (w spreju) oraz do skorupy. Wizjer kasku wystarczy umyć zwykłą wodą z odrobiną środka czyszczącego lub płatków mydlanych, a po osuszeniu spryskać odpowiednią substancją, która zapobiega parowaniu. Trudno dostępne miejsca należy czyścić szczoteczką o delikatnym włosiu, a powstałe niewielkie rysy zamaskować kredką do ubytków. Nie usunie to uszkodzeń, ale wyeliminuje ryzyko pojawienia się uszczerbków na kasku w przyszłości. Zabezpieczy to również nasz kask przed dostawaniem się wody pod zewnętrzną powłokę. Następnym krokiem jest nasmarowanie wszystkich ruchomych części kasku, nakładając odpowiedni preparat małym pędzlem. Nadmiar należy dokładnie wytrzeć. Na koniec kask należy złożyć i wypolerować miękką szmatką. Jeżeli wykonamy ten zabieg w prawidłowy sposób, woda będzie szybciej spływała po jego powierzchni, a zanieczyszczenia nie będą do niego przywierały.

 

Artykuł powstał we współpracy z Auto Plaza.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany