Usuwanie wgnieceń samochodowych – gdzie? jak? za ile?

0 505

Karoseria auta to element wyjątkowo podatny na różnego rodzaju uszkodzenia. Niespodziewane i gwałtowne opady sporej wielkości kul gradu, mniejsze szkody powodowane przez gołębie odchody, skutki stłuczki czy wypadku. Efekty wszystkich tych zdarzeń można zniwelować. Mamy do wyboru kilka różnych sposobów by to skutecznie wykonać.

 

Lakierownia

Najłatwiej jest zlecić pracę renomowanemu i znanemu specjalistycznemu zakładowi lakierniczemu, który wykona robotę za nas. Pełen profesjonalizm, rzetelność, mała ilość czasu (najkrótsza możliwość to jedyne piętnaście minut, gdy mowa o delikatnej, przydarzającej się na przykład podczas parkowania stłuczce), który musimy poświęcić na rozwiązanie problemu, a także wygoda to zdecydowane zalety wyboru takiej opcji. Oczywiście musimy wiedzieć, do kogo oddajemy nasze auto. W niektórych wypadkach lepiej zapłacić więcej niż narazić się na szkody.

Na rynku napraw nieciężko o oszustów, fuszerów, amatorów i partaczy. Dlatego najpierw należy zasięgnąć języka – albo na jakimś fachowym forum, albo od znajomych, którzy posiadają wiedzę w danych temacie albo kierować się po prostu kolejką. Im więcej klientów, tym mniejsza szansa, że zostaniemy naciągnięci i wykorzystani. Przy okazji możemy poprosić o załatwienie za jednym zamachem innych koniecznych niedoróbek, jak chociażby lakierowanie, korekty lakieru, ochrona lakieru oraz usuwanie mniejszych rys i innych nierówności, które w ostatnim czasie pojawiły się na naszych blachach. Gdzieniegdzie oferowane są również płatne kursy i szkolenia dotyczące tej tematyki.

Usuwanie wgnieceń metodą DIY czyli „zrób to sam”

Opcją trochę bardziej skomplikowaną za to tańszą i zdecydowanie bardziej satysfakcjonującą jest wykonanie wszystkiego samemu. Dzisiaj istnieją metody, dzięki którym możemy poradzić sobie niemal ze wszystkim na własną rękę. Tak samo jest również z niwelowaniem wgnieceń w karoserii, który to proces da się wykonać na parę sposobów, które w tym momencie krótko omówimy.

I – masowanie blachy

Pierwszym jest tak zwane masowanie blachy, który pozwala zająć się najmniejszymi defektami. By udało się je wykonać najpierw należy zdjąć część karoserii, a następnie przystąpić do minimalnego wyginania elementu. Najbardziej odpowiedni do tego będzie jakiś wyjątkowo (jak na to narzędzie) młotek, obijak lub podobny sprzęt o takich samych właściwościach.

II – push-to-paint

Opcja bardziej problematyczna ze względu na większe ingerowanie w strukturę blachy, która wskutek naszego działania wprawdzie wróci do poprzedniego stanu, ale stanie się to kosztem lakieru, który będzie inny niż przed całą procedurą. Z tego względu push-tp-paint wykonuje się przy bardziej skomplikowanych i zajmujących większą powierzchnię uszkodzeniach.

III – metoda na klej, inaczej znana jako PDR

Najbardziej popularna i najprostsza do wykonania. Potrzebujemy do niej sprzętu, który jest dostępny do zakupu chociażby na popularnym serwisie allegro. Nie wymaga zdejmowania jakichkolwiek elementów, nie kosztuje dużo, za to niekiedy pozostawia małe ryski, których jednakże możemy się pozbyć opukując poszkodowane miejsca młoteczkiem, w który możemy się zaopatrzyć w tym samym miejscu co kleje i zestawy do PDRu.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą FastServ – najlepszym serwisem samochodowym w Poznaniu, zajmującym się m.in. blacharstwem, lakiernictwem i naprawami spot.
Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany