Szelki dla kota

0 1 709

Widok kota w szelkach przestaje dziwić. Właściciele coraz chętniej wprowadzają spacery do codziennej rutyny, co w wielu przypadkach okazuje się bardzo dobrym pomysłem. Część kotów z przyjemnością przebywa poza domem, jednak samodzielne wyprawy stanowią poważne zagrożenie zarówno dla nich samych, jak i środowiska naturalnego. Spacer na smyczy może stanowić idealny kompromis między pełnią wolności a bezpieczeństwem. Ważny jest jednak wybór odpowiednich szelek, które będą stanowić pewne, a zarazem wygodne zabezpieczenie podczas wyjść.

Dlaczego warto zakładać kotu szelki?

Przede wszystkim umożliwiają one pełną kontrolę nad ruchem zwierzęcia w sytuacjach, gdy jest to konieczne – podczas spacerów, wizyty u weterynarza, podróży czy terapii behawioralnej. To istotne zabezpieczenie w sytuacji, w której trzeba wyjąć kota z transportera. Lecz aby używanie szelek było możliwe, należy zacząć od nauki ich noszenia. Najlepiej, gdy odbywa się ona w kilku etapach. Dzięki temu poziom stresu jest zminimalizowany, a szanse na sukces całego przedsięwzięcia znacznie rosną. Niezwykle ważne są tutaj cierpliwość i spokój właściciela. 

Nauka noszenia szelek

Naukę noszenia szelek należy zacząć od zapoznania kota z ich obecnością. Nie należy zmuszać zwierzęcia do kontaktu z nimi, ono samo powininno podjąć decyzję o podejściu do nowej rzeczy w swoim otoczeniu. Warto, by etap ten trwał kilka dni, a szelki znajdowały się po kolei w miejscach, w których kot często przebywa. Następnie można pokazać pupilowi szelki i jeśli się nimi zainteresuje, nagrodzić go smakołykiem. Wymaga to częstych powtórzeń w wielu sytuacjach. Od tego momentu kot widuje szelki tylko podczas ćwiczeń. Kolejny krok to zachęcanie do przekładania głowy przez szelki (niezależnie od ich rodzaju). Można też delikatnie włożyć łapy kota do otworów w szelkach. Wówczas należy od razu nagrodzić zwierzę i zdjąć szelki zanim zacznie się on niecierpliwić. To również etap wymagający wielu powtórzeń. 

Po przyzwyczajeniu kota do zakładania szelek można je zapiąć. Po pozostawieniu go w nich na kilku sekund należy je zdjąć i nagrodzić pupila. Czas noszenia szelek można stopniowo wydłużać i zakładać je na czas karmienia. Pozwala to na skojarzenie szelek oraz pożywienia jako wzmocnienia pierwotnego. Jeśli poprzednie etapy przebiegną pomyślnie, czas na podjęcie próby wychodzenia na zewnątrz ze smyczą. Powinna być ona lekka, a same wyjścia krótkie o ograniczonej liczbie bodźców. To czas, by wykluczać nagrodę pokarmową, ponieważ nagrodą stanie się wyjście. 

Czy każdy kot może nosić szelki?

Właściciele powinni być jednak świadomi, że nie każdy kot może nosić szelki. Jest to zależne od szkolenia oraz w dużej mierze osobowości zwierzęcia, na którą człowiek nie ma wpływu. Koty różnie zachowują się w sytuacjach zagrożenia i stresu, różne są również ich reakcje w takich chwilach. Także poziom uspołecznienia może być innych u poszczególnych zwierząt. Niepowodzenie w nauce noszenia szelek wynika też często z pominięcia niektórych etapów szkolenia, zbyt szybkiej pracy lub niedobranego modelu szelek.

Artykuł powstał we współpracy z czasopismem Animal Expert.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany