Średnice kół nowych modeli aut

0 97

Elegancja i prezencja a przy okazji ten pomruk pod maską, zdradzają prawdziwego lwa szos. Nie dość, że piękny i błyszczący, ubrany w smukłą i sexy linię, to i felgi również wyeksponowane do maksimum. I ten silnik 300 KM… Taki o to jest współczesny samochód.

Producenci aut prześcigają się nie tylko w mocach silników i ich ekonomicznej eksploatacji, ale też w wyposażeniu i stylistyce obręczy kół. Średnica obręczy kół bardzo wpływa na nowoczesny i designerski wygląd auta. A jak wiadomo kupujemy oczami. Grube opony zimowe są już nieestetyczne i niemodne, a nadkola samochodów są coraz większe i trzeba je wypełnić czymś bardziej wizualnie atrakcyjnym, a nie czarną gumą. Ponadto wymogi konstrukcyjne np. hamulców w nowych modelach samochodów, powodują, że one już nie mieszczą się w dotychczas standardowych felgach  opony zimowe 15 calowe.

Jak dobrać wielkość felg?

Przerost formy nad treścią to zaczyna być codziennością w takich modelach aut jak Audi S1 czy S3. Opony zimowe 18 i Opony zimowe 19 to już przesada. W tych modelach 18- calowe średnice felg są nieco za duże w stosunku do układu hamulcowego. Dlatego warto zmienić na  opony zimowe 17 , aby zmieścić się w granicy estetyki i rozsądku.

Dlaczego opony zimowe o większych średnicach felg

Duże średnice felg, opony zimowe  19- calowe mają również swoje uzasadnienie. Oprócz samego wyglądu i możliwości wstawienia dużych hamulców, opony zimowe o niskim profilu charakteryzują się lepszą przyczepnością na szosie oraz przy zakrętach, dzięki dużej sztywności ścianek bocznych. Co również przekłada się na bardziej miękką i precyzyjną techniką jazdy.

Jakie felgi do

Niemniej jednak nie należy również z tym przesadzać. Gdyż opona zimowa o niskim profilu w połączeniu z dużą średnicą felgi sprawia, że na wybojach samochód może mieć problem z tłumieniem nierówności drogi. A to z kolei korzystnie nie wpływa na trakcję. Na zakręcie na nierównej drodze pojazd nie tylko nie może zapewnić lepszej przyczepności, ale też wyczucia kierowcy na wyboistej drodze.

Zrywanie przyczepności opon zimowych to kolejny problem źle dobranego profilu felg. Twarda i niska opona może zerwać przyczepność bardziej gwałtownie i bez ostrzeżenia. Wyższą zaś oponę zimową łatwiej wyczuć na granicy przyczepności. Zazwyczaj wpada w poślizg wcześniej, ale daje o tym znać. Co ma wpływ w dużej mierze na bezpieczeństwo jazdy szczególnie w warunkach zimowych.
Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup opon zimowych niskim profilu i wysokich felgach, zwróćmy szczególną uwagę na względy funkcjonalne i bezpieczeństwa jazdy, a potem na całokształt wyglądu i estetyki.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany