Regeneracja tylnej belki – na czym polega naprawa tylnego zawieszenia w samochodach marki Citroen i Peugeot?

0 341

Francuskie samochody znane są z częstych awarii, głównie dotyczą one tylnej belki skrętnej. Chcąc uniknąć problemów z zawieszeniem warto dbać o nie i regularnie je sprawdzać. A co jeśli dojdzie do uszkodzenia układu zawieszenia? Na czym polega naprawa tylnej belki w Citroenach i Peugeotach?

Czym jest tylna belka?

Tylna belka skrętna to rodzaj zawieszenia pół-zależnego. Bardzo często jest ona montowana w niewielkich samochodach osobowych marki Citroen i Peugeot. Układ zawieszenia tego typu składa się z kilkunastu elementów, wśród których wymienić można poprzecznicę, czopy, łożyska igiełkowe, sprężyny, wahacze itp.

Objawy uszkodzenia tylnej belki w Citroenach i Peugeotach

Tylna belka skrętna znacząco wpływa na komfort jazdy, dlatego prędzej czy później odczujemy, że coś z nią jest nie tak. Zazwyczaj podczas jazdy po nierównościach zauważymy, że auto zaczyna „piszczeć”, gorzej nad nim zapanować, szczególnie na zakrętach. Najszybciej zdiagnozować problem u mechanika, który po podniesieniu samochodu na specjalnej konstrukcji oceni, czy wyczuwalny jest luz na kole. Jeśli tak się stanie, należy udać się do punktu, w którym fachowcy ocenią co można zrobić. Według jednego z warsztatów specjalizujących się w regeneracji tylnej belki (szmytek.pl/serwis-tylna-belka/regeneracja-tylnej-belki/), naprawy można dokonać już w godzinę i to na oczach klienta. Warto wybierać sprawdzone serwisy zajmujące się regeneracją tylnego zawieszenia, które mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i dają gwarancję na wykonane usługi.

 

Jak wygląda naprawa tylnej belki?

Cały proces powinien zacząć się od kompleksowej diagnostyki zawieszenia. Na początku oceniany jest faktyczny stan tylnej belki. Może się okazać, że była ona już wcześniej naprawiana przez kogoś, kto nie do końca się na tym znał. Następnie belka jest demontowana i przeprowadza się jej szczegółową kontrolę, rozbierając ją na części. Wszystkie elementy zawieszenia są sprawdzane także przez specjalne narzędzia do diagnostyki tego elementu. Według fachowców zajmujących się profesjonalną naprawą zawieszenia, uszkodzenia tylnej belki mogą wynosić od 20% do 80%. Może się także zdarzyć, że tylną belkę trzeba będzie całkowicie wymienić, jeśli klient w ogóle o nią nie dbał. Po wstępnej diagnostyce, mechanicy przystępują do naprawy układu zawieszenia.

Jak wybrać serwis do regeneracji tylnej belki?

Najważniejsze jest znalezienie serwisu, który ma duże doświadczenie w naprawie tylnych belek we francuskich samochodach. Wiele jest warsztatów, które kuszą niskimi cenami, jednak w przypadku zawieszenia nie ma sensu oszczędzać. Bardzo ważna jest także udzielana gwarancja. Nie każdy serwis oferuje pisemny dokument potwierdzający naprawę i gwarantuje regenerację, jeśli w ciągu określonego czasu lub po przejechaniu konkretnej liczby kilometrów, wystąpią problemy. Warto też mieć świadomość tego, w jaki sposób regenerowana jest tylna belka i czy wszystko przebiega uczciwie. Taką możliwość dają niektóre warsztaty, w których klient może być obecny podczas naprawy zawieszenia.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany