Przetoka zębowa – przyczyny, objawy i leczenie

0 956

Przetoka zębowa to określenie przetoki, która tworzy się w jamie ustnej na skutek stanu zapalnego. Objawia się opuchniętym dziąsłem i uwypukleniem z ropą lub krwią. Jak leczyć przetokę zębową?

Co to jest przetoka zębowa?

Przetoka nad zębem powstaje w wyniku stanu zapalnego tkanki okołowierzchołkowych zębach, które rozwijają się przy nieleczonych zębach stałych i mlecznych. Przy linii zębów, pod wargami ust lub w okolicach policzków pojawia się uwypuklenie, które wypełnione jest ropą i krwią. W zależności od stopnia zaawansowania postępu przetoki, oprócz uwypuklenia, mogą pojawiać się również inne dolegliwości, przede wszystkim bólowe. Przetoka może wywołał groźne powikłania ze względu na rozprzestrzenianie się bakterii po organizmie.

Wyróżnia się dwa rodzaje przetok przy zębie:

  • Przetoka dziąsłowa – ujścia znajdują się w obrębie jamy ustnej
  • Ustno-zatokowa – występuje głównie po usunięciu zębów. Zazwyczaj dotyczy górnych przedtrzonowców i trzonowców.

Przetoka zębowa – przyczyny

Przetoka zębowa powstaje na skutek choroby dziąseł, w wyniku urazów czy zmian patologicznych. Głównymi przyczynami powstawania przetok są: 

  • choroby dziąseł, 
  • nieprawidłowo przeprowadzone zabiegi stomatologiczne, 
  • urazy mechaniczne zębów,
  • próchnica

Bagatelizowanie przetoki niesie za sobą konsekwencje. Nieleczona może doprowadzić do utraty zębów, które znajdują się w obrębie zakażenia, a także zapalenie zatok. W rzadkich przypadkach może nawet dojść do bakteryjnej infekcji całego organizmu.

Przetoka zębowa – objawy

Głównym objawem przetoki zębowej są bardziej lub mniej nasilonymi dolegliwościami bólowe. Jednakże w niektórych przypadkach, przetoka nie wywołuje bólu. Ponadto, na dziąśle widoczne jest wybrzuszenie na., które swoim wyglądem może przypominać pryszcza. Wycieka z niego ropa lub krew. Często powodują one nieprzyjemny zapach z ust. Ponadto zęby mogą być wrażliwe na zimno lub ciepło. Objawy powstania przetoki zębowej są charakterystyczne i łatwe do zdiagnozowania przez lekarza. Przetoka objawia się:

  • Bólem miejscowym szczęki,
  • Bólem głowy,
  • Wybrzuszeniem na dziąśle, z którego wypływa krew lub ropa,
  • Nieprzyjemny zapach z ust,
  • Wrażliwe zęby na ciepło lub zimno,
  • Zaczerwienione i spuchnięte dziąsła,
  • Powiększone pobliskie węzły chłonne.

Przetoka zębowa – leczenie

Przetoka zębowa wymaga specjalistycznego leczenia. Na początku lekarz ocenia poziom postępowania schorzenia oraz rozległość stany zapalnego. Dentysta zleca zwykłe badanie rentgenowskie (RTG) lub radiowizjografię (RVG), czyli zdjęcie rentgenowskie wewnątrzustne.   

Następnie wykonuje się leczenie endodontyczne czyli leczenie kanałowe z zamknięciem przetoki. Następnie dentysta wypełnia ząb. Można również wprowadzić antybiotykoterapię, która zwalczy zakażenie i będzie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się infekcji. Jeżeli występuje jakiekolwiek przeciwwskazanie do tego zabiegu, ząb poddawany jest ekstrakcji, czyli usunięcia lub resekcję, czyli wycięcie fragmentu wierzchołka korzenia. 

Usunięcie zęba wykonuje się również w przypadku próchnicowego zniszczenia zęba z występującym stanem zapalnym.

Leczenie przetoki na dziąśle u dziecka z zębami mlecznymi, wykonuje się poprzez otwarcie zęba i dziąsła i płukanie.

Więcej informacji znajdziesz na –  https://dentysta.eu/ropnie-przetoki-jamy-ustnej

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany