Kierowco! Sprawdzaj regularnie ciśnienie w oponach!

1 513

Co sezon większość kierowców wymienia opony z zimowych na letnie i odwrotnie. To dobrze, dzięki oponom dostosowanym do warunków pogodowych jazda jest bezpieczniejsza. Niewielu jednak pamięta lub wie, by równie regularnie sprawdzać ciśnienie w kołach. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

 

Dlaczego poziom ciśnienia w kołach jest tak istotny?

Ciśnienie w oponach oddziałuje na przyczepność samochodu, a to z kolei wpływa na prawidłowy czas hamowania. Ma ono zatem bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Nieprawidłowe ciśnienie zwiększa również koszty użytkowania samochodu. Po pierwsze, skraca ich żywotność (szybciej niszczy się bieżnik), a po drugie, zużywa więcej paliwa. Gdy jeździmy na oponach z niskim ciśnieniem, nasz samochód musi przemóc większe opory toczenia, przez co spala więcej paliwa.

Poziom ciśnienia powinno się regularnie monitorować, najlepiej raz na miesiąc. Kiedy wybieramy się w dłuższą podróż, również powinniśmy sprawdzić, czy opony w naszym pojeździe są prawidłowo napompowane.

Po czym poznać, że opony nie są prawidłowo napompowane?

  • Gdy obie zewnętrzne strony czoła opony są nadmiernie zużyte, oznacza to, że poziom ciśnienia jest zbyt niski. Ponadto na całym obwodzie powierzchni bocznej koła można zauważyć ciemniejszy pas – jest to spowodowane przegrzaniem się tego elementu, który zbyt mocno się wygina.
  • Wytarty bieżnik w środkowej części czoła oznacza, że ciśnienie w oponie jest za wysokie. Obniża to funkcje amortyzacyjne bieżnika, a także zwiększa zużycie elementów zawieszenia.

W jaki sposób sprawdzić ciśnienie w oponach?

Pod koniec 2014 roku wszedł w życie przepis, który nakłada na producentów obowiązek zamontowania w oponach homologowanych systemu TPMS (Tire Pressure Monitoring System). Jest to system, który ma za zadanie monitorować ciśnienie w oponach. TPMS wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy, jednak proces wymiany ogumienia przebiega dłużej i jest droższy. Jeżeli nasze opony nie są uzupełnione o ten system, pomiary musimy wykonać w inny sposób.

Pomiar ciśnienia należy wykonać na zimnych kołach, czyli co najmniej dwie godziny po jeździe bądź po przejechaniu jedynie do trzech kilometrów, co więcej – przy niewielkiej prędkości. Jeśli opony są rozgrzane, do wyniku należy dodać 0,3 bara (4,35 psi). Do pomiaru ciśnienia można zakupić miernik lub odwiedzić stację benzynową, która posiada na wyposażeniu specjalny kompresor – za skorzystanie z niego nic się nie płaci, jednak ze względu na wysoką eksploatację tego urządzenia, pomiary mogą być niedokładne. Specjalista z serwisu Hondy – twojserwishondy.pl – informuje: „nie zawsze prawidłowe ciśnienie w przednich oponach będzie takie samo jak w tylnych, wszystko zależy od wielkości samochodu oraz rozmiaru opon. Aby ustawić prawidłowy poziom ciśnienia, należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta auta, a także dostosować go do obciążenia samochodu. Informację o właściwych wartościach można znaleźć w kilku miejscach: na klapie wlewu paliwa, na słupku przy drzwiach od strony kierowcy czy też na samych oponach. Jednak najprostszym sposobem na prawidłowe skontrolowanie ciśnienia jest oddanie samochodu do serwisu”.

Zachowanie prawidłowego ciśnienia w oponach, wymiernie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Brak regularnych pomiarów, niestosowanie się do ogólnie przyjętych norm, to znak wielkiej nierozwagi, które prędzej czy później może zakończyć się wypadkiem. Czasami, niestety, nawet śmiertelnym.

 

 

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany