Jak sprawdzić, czy marynarka dobrze leży?

0 1 111

Jednym z najpopularniejszych sposobów na poradzenie sobie z nieprzyjemną koniecznością przymierzania i wyboru odpowiedniego rozmiaru marynarki, jest zakup gotowych modeli. Takie rozwiązanie z całą pewnością jest o wiele tańsze niż korzystanie z profesjonalnych usług zakładu krawieckiego.

Ale jeśli naprawdę chcesz czerpać korzyści z dopasowanego stroju, w którym będziesz się czuł jak ryba w wodzie, musisz wiedzieć, jak powinna wyglądać dobrze skrojona marynarka męska.

Od czego zacząć?

Kiedy przymierzasz garnitur, marynarkę lub spodnie musisz pamiętać o naturalnej postawie ciała. Na czym ona polega? To nic innego jak zachowanie prostej sylwetki z rozluźnionymi ramionami.

W rzeczywistości nie jest to do końca naturalna postawa. Ciało przyjmuje ją podczas poruszania się oraz chodzenia. Jeśli przymierzymy marynarkę w takiej pozycji, mamy pewność, że przemieszczanie się nie będzie stanowiło dla nas kłopotu, a same ruchy będą płynne i swobodne.

Następnie można przejść do sprawdzania poprawności wybranego przez nas rozmiaru. Pod uwagę należy brak każdy element marynarki.

Ramiona

Dobrze dopasowany materiał na ramionach leży płasko. Szew w tych miejscach powinien mieć taką samą długość, jak kość znajdująca się pod nim, a także stykać się z rękawem marynarki w miejscu, w którym ręka łączy się z ramieniem.

Jeśli szew łączący rękaw z marynarką zostanie podciągnięty wzdłuż kości ramienia lub zwiśnie na bicepsie, marynarka po prostu nie będzie się dobrze układać podczas ruchu. W takich przypadkach jest to zauważalne pod postacią podłużnych fałd, które przypominają swoim wyglądem fale morskie.

Co ciekawe, ramiona to jedna z najtrudniejszych elementów podczas dopasowywania rozmiaru marynarki. Dlatego warto poświęcić mu nieco uwagi już na samym początku. Późniejsze zmiany w całej konstrukcji i budowie szkieletu tej części męskiej garderoby mogą być dla nas bardzo kosztowne do wykonania.

Tył spodni

Tył spodni powinien gładko przylegać do kształtów tylnej części ciała – cokolwiek by się nie stało.

Dobre dopasowanie model w tym miejscu będzie luźno przylegać do bielizny, bez uczucia ciągnięcia lub luźnego opadania na uda.

Jeśli rozmiar jest za mały to spodnie będą marszczyć się między pośladkami. Z kolei zbyt duże lub luźne zgięcia w kształcie litery U na udach są spowodowane wyborem za dużego rozmiaru.

Zagięcie na nogawce spodni

Pod tą nazwą kryje się niewielka fałdka na materiale spodni, która powstała, gdy górna część buta blokuje mankiet przed swobodnym opadnięciem na powierzchnię obuwia.

Jeden dołek poziomy lub fałdka jest niczym niezwykłym. Mankiet rzeczywiście powinien spoczywać na górnej części buta, ale nie powinien na niej leżeć.

W rzeczywistości spodnie do marynarki są często sprzedawane bez szwów, przy założeniu, że kupujący zabierze je do krawca, aby ten wykonał odpowiednie poprawki i dopasował długość przy pomocy mankietów.

Zapięcie marynarki

Kiedy masz na sobie marynarkę, pamiętaj ją zapiąć.Tylko tak sprawdzisz, czy wybrałeś dobry rozmiar. Podczas przymiarki zapnij tylko jeden guzik, nawet, jeśli model ma ich kilka.

Takie działanie sprawdza czy obie strony marynarki dobrze się układają. Jeśli klapy zwisają, oznacza to, że rozmiar jest zbyt mały. Natomiast rozchodzące się na boki krawędzie marynarki, gdzie widać koszulę, świadczą o tym, że wybrany przez Ciebie model jest za mały. Guzik powinien dać się zapiąć bez wysiłku, a sam materiał nie może mieć fałd.

Długość rękawka

Ogólna zasada dotycząca długości rękawka mówi, że mankiet koszuli powinien delikatnie wystawać spod marynarki maksymalnie na około 2,5 cm. Nie musisz być zbyt rygorystyczny i trzymać się tej reguły cały czas. Ważne jest, aby mieć pewność, że rękaw marynarki nie wystaje całkowicie ponad mankiet. Szew, w którym mankiet koszuli łączy się z rękawem koszuli, nigdy nie powinien być widoczny.

Długość marynarki

Dobry garnitur lub marynarka męska powinna sięgać poza talię i przykryć górną część krzywizny utworzonej przez pośladki. Dłonie są tu dobrym wskaźnikiem i pomagają wyznaczyć odpowiednią długość modelu. Jak to sprawdzić? Zakończenie marynarki powinno być na wysokości środkowej części dłoni, a dokładnie w miejscu styku palców z dłonią.

Jeśli marynarka kończy się na pośladkach i posiada tylko niewielkie rozszerzenie z tyłu, jej długość jest za krótka. Jeśli sięga poza pośladki i opada na uda, jest za długa.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany