Jak posprzątać dom po zalaniu

Jak posprzątać dom po zalaniu? Jak się do tego zabrać? Przeprowadzić dezynfekcję? Przecież wszystkie powierzchnie i całe wyposażenie w zalanym domu czy mieszkaniu trzeba oczyścić i zdezynfekować, tak, aby nie pojawiła się pleśń. Radzimy, jak to zrobić.

Woda, wylewająca się z kanalizacji jest groźna dla ludzi. Zawiera chorobotwórcze bakterie, chemikalia i odchody, czyli wszystko to, co wrzucamy do toalety. Niegdyś powodzie były początkiem epidemii, dziś woda wybijająca z kanalizacji i zalewająca mieszkanie również może stać się przyczyną zachorowań, aczkolwiek na mniejszą skalę. Przede wszystkim trzeba zadbać o dzieci, które nie powinny bawić się w mieszkaniach zalanych wodą z kanalizacji, dopóki nie oczyści się ich, dezynfekuje i wysusza.

Po wylaniu kanalizacji trzeba wszystko zdezynfekować

Po wylaniu kanalizacji w mieszkaniu wszystko trzeba zdezynfekować. Mało tego, powierzchnie, które mogły zostać tylko zawilgocone lub spryskane przez wybijające nieczystości, należy traktować jak skażone. Sprzątanie takiego mieszkania to śmierdząca i żmudna robota. Nieczystości trzeba szuflą i ostrą szczotką zebrać ze ścian i podłogi. Następnie należy je porządnie umyć wodą ze środkiem do czyszczenia, proszkiem do prania, spłukując wszystko porządnie czystą wodą. Czysta woda, to przegotowana woda. Kilkakrotne zmycie powierzchni obniża liczbę drobnoustrojów do bezpiecznego dla zdrowia ludzkiego poziomu. Woda z mycia takich powierzchni oraz z dezynfekcji powinna trafiać do kanalizacji, o ile jest ona już udrożniona.

Środki do odkażania i mycia

Mycie nawierzchni, podłóg, ścian i elewacji zdecydowanie ułatwia myjka ciśnieniowa. Do mycia powierzchni, prania używa się tylko wody odkażonej, czyli przegotowanej, lub odkażania za pomocą odpowiednich preparatów i pastylek dostępnych w sprzedaży. Stosując chemię do odkażania wody należy postępować zgodnie z instrukcją producenta.

Do odkażania i dezynfekcji miejsc do przygotowania i przechowywania żywności, oraz powierzchni roboczych należy stosować wszelkie dostępne środki myjąco – dezynfekujące. Sprawdzają się tutaj zarówno ACE, jak i Domestos, Clorox czy Dezmex. Po dezynfekcji, trafiającej nie krócej niż 15 minut, powierzchnie należ spłukać czystą wodą. Preparaty stosuje się ściśle według zaleceń producenta.

Nakładanie środka odkażającego

Na ściany, stropy oraz posadzki środek odkażający należy nałożyć pędzlem lub szczotką. Powinno się robić to w masce ochronnej oraz gumowych rękawicach, można go też natryskiwać. Natryskiwanie wiąże się jednak z możliwością zatrucia. Środek należy zostawić na zakażonej powierzchni na 24 godziny, w międzyczasie należy dokładnie wietrzyć pomieszczenie. Następnie, po upływie określonego czasu środek zmywa się ciepłą wodą.

Środki dezynfekcyjne nie są obojętne dla zdrowia człowieka. Wykonując dezynfekcję zalanych pomieszczeń, należy zachowywać środki bezpieczeństwa, wietrzyć pomieszczenia, chronić drogi oddechowe. Warto zaopatrzyć się w rękawice i ubrania ochronne oraz przestrzegać instrukcji umieszczonych na opakowaniach przez producentów.

Rozlany olej opałowy 

Jeśli, na skutek wylania się wody z kanalizacji, dojdzie do uszkodzenia kotła grzewczego na olej i rozlania się oleju opałowego. Należy przestrzegać nieco innych procedur postępowania. Jako, że olej, nawet po usunięciu wierzchniej warstwy, może skazić ściany i podłogi, które później będą wydzielać szkodliwe dla ludzi opary, stanowiące również zagrożenie pożarowe, należy przede wszystkim poprosić o pomoc w odpompowaniu wody najbliższą jednostkę straży pożarnej. Ponadto, zanim ktokolwiek wejdzie do pomieszczeń, należy je wietrzy przez co najmniej pół godziny, usunąć z budynku wszystkie nasączone olejem przedmioty i inne łatwopalne elementy, unikać bezpośredniego kontaktu oleju ze skórą. Wszystkie płyty ścienne oraz materiały ocieplające należy usunąć, wynajmując wykwalifikowaną ekipę do oczyszczania z resztek oleju ścian i podłóg. Samodzielnie możesz jedynie oczyścić ściany z oleju, używając do tego wody pod ciśnieniem z dodatkiem specjalnego środka do usuwania oleju. Wody, po czyszczeniu ścian i podłóg z oleju opałowego nie wolno odprowadzać do kanalizacji, a w miejsce wskazane przez straż pożarną.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała DAWserwis – firma sprzątającą w Krakowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *