Filtry Filtron

0 85

Rodzaje filtrów w samochodzie

We wszystkich samochodach montowane są specjalne filtry, których podstawowym zadaniem jest ochrona silnika przed przedostawaniem się drobinek ciał obcych. Filtry mają także wpływ na sam komfort prowadzenia pojazdu, ponieważ zapewniają płynność działania silnika. Należy je co pewien czas wymieniać- producenci zawsze podają średni przewidywany czas żywotności tego elementu.

W standardowych samochodach osobowych stosuje się różne typy filtrów, które chronią silnik paliwa, oleju i powietrza. Wszystkie ich rodzaje mają inną budowę dostosowaną do konkretnego działania.

Filtry paliwa

Dobrze radzą sobie z wyłapywaniem drobnych cząstek ciał obcych, które czasami znajdują się w paliwie. Bardziej zaawansowane filtry Filtron posiadają dodatkowo opcję zatrzymywania wody, która zaskakująco często pojawia się w benzynie. Filtry do silników napędzanych olejem posiadają zamiast metalowej siateczki odwadniacze, które skutecznie usuwają H₂O. Element filtrujący jest zazwyczaj umieszczany przez konstruktorów blisko wlewu paliwa. Dzięki temu każdy kierowca może spróbować samodzielnie wymienić filtr w razie potrzeby. Z reguły jest to potrzebne po przebyciu około 50 – 60 tysięcy kilometrów, ale wiele zależy od jakości stosowanego w aucie paliwa. Zanieczyszczona benzyna będzie zapychać filtr dużo szybciej.

Filtry oleju

Silnik jest wykonany z metalowych komponentów, dlatego w czasie jego pracy i intensywnego tarcia powstają min. bardzo drobne opiłki. Te z kolei mogą przedostawać się do oleju, który przecież ma zapewniać idealny poślizg. Filtr oleju zatrzymuje zanieczyszczenia, które stanowią potencjalne zagrożenie dla silnika. Filtry Filtron stosowane do oczyszczania oleju posiadają specjalną konstrukcję, która potrafi wychwycić nawet bardzo drobne cząstki. W tym wypadku regularność wymiany filtra również zależy od jakości stosowanego oleju, a także ogólnego stanu silnika.

Filtry powietrza

Kolejny rodzaj filtrów stosowanych powszechnie w samochodach ma za zadanie oczyszczanie powietrza, które jest zasysane przez silnik w trakcie jego pracy. W powietrzu zawsze znajduje się dużo drobinek kurzu i piasku, co ma bezpośredni wpływ na pracę silnika. Te filtry trzeba wymieniać najczęściej, zazwyczaj po przejechaniu 20 tysięcy kilometrów. Kierowcy podróżujący w trudniejszych terenach dokonują wymiany dużo częściej- co kilka tysięcy km. Filtry powietrza różnią się między sobą sposobem i dokładnością działania, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ich opisami na http://efiltry.pl/pl/filtry-filtron i dobrać model najodpowiedniejszy dla stylu jazdy oraz modelu auta.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany