Busko-Zdrój, malownicze uzdrowisko

0 1 636

Busko Zdrój to niewielkie miasto o charakterze uzdrowiskowym. Leży w województwie świętokrzyskim. Dzieje miasta sięgają bardzo daleko wstecz. W XII wieku powstała tu najpierw niewielka osada, w której hodowano konie. Następnie sprowadzono tu zakon Norbertanek, a w 1287 roku osada otrzymała prawa miejskie za sprawą Leszka Czarnego. Ciekawostką jest, że właśnie w tym miejscu brał kąpiele Władysław Jagiełło i jego małżonka. Gościli oni w tym mieście bardzo często.

Zalety uzdrowiskowe

Największą sławę miasto zyskało za sprawą unikatowych wód uzdrowiskowych. Są to solanki siarczkowo – siarkowodorowe. Elementem najważniejszym jest jon siarczkowy, który podczas kąpieli kuracjuszy wchłania się do organizmu. Wody te są zbawienne między innymi przy dolegliwościach stawów, problemach z kręgosłupem, chorobach neurologicznych i dermatologicznych. Sanatoria mieszczą się przy parku zdrojowym, zaprojektowanym przez Ignacego Hanusza, a tam znajduje się wiele atrakcji turystycznych.

Atrakcje turystyczne – zabytki

Ciekawym zabytkiem jest XIX – wieczne Sanatorium Marconi w postaci łazienek, którego projektantem był Henryk Marconi. Budowla robi bardzo duże wrażenie, a dodatkowa atrakcją jest tam możliwość wypicia wód siarczkowych. Niedaleko można obejrzeć Aleję Gwiazd polskich artystów związanych z muzyka klasyczną. a idąc dalej, zwiedzimy neogotycką, zabytkową kaplicę św. Anny. Punktem centralnym miasta jest oczywiście rynek wraz z parkiem i fontanną. Został on odnowiony w 2013 roku. Ciekawostką jest, że każdego roku odbywa się tam jarmark wielkanocny pod hasłem „Kukuryku w cielętniku”. Nieco dalej można zwiedzić Zameczek Dersława, zbudowany przez lekarza rosyjskiego w 1911 roku. Obecnie mieści się tu pensjonat. Zielona Galeria to równie ciekawa budowla, którą należy zobaczyć. Willa zachowała się w formie drewnianej i została zbudowana w 1900 roku. Obok budynku wzniesiono pomnik upamiętniający zamordowanie tam w czasie II wojny światowej 300 osób. Obecnie w willi znajduje się Galeria Sztuki BWA. Miano zielonej nosi ze względu na pomalowanie jej na ten właśnie kolor. Obok Domu Kultury znajduje się ławeczka Belona wykonana na cześć pieśniarza Wojciech Belona, który śpiewał o umiłowaniu do gór i Ponidzia, tamtejszej krainy. Jak w każdej miejscowości, można i tu zwiedzić piękny kościół Niepokolanego Poczęcia NMP oraz kościółek św. Leonarda. Wszystkie te zabytki można zobaczyć przy pomocy Słonecznego Ekspresu. Są to pojazdy elektryczne, którymi można obejrzeć, objeżdżając całą miejscowość.

Piękno przyrody

Piękna i godna uwagi jest również przyroda w tym rejonie. Najciekawszym miejscem jest Rezerwat Zimnej wody, gdzie mieszczą się gipsowe odsłonięcia geologiczne. Ciekawym zjawiskiem jest również „Sosna na szczudłach”, którą niektórzy nazywają sosną kroczącą. Jest to niesamowite drzewo, gdyż jego korzenie wystają ponad powierzchnię na trzy metry i na dodatek są powleczone korą. Jest to nieprzeciętny okaz natury. Wartym zobaczenia jest również niedaleko miasta rezerwat przyrody w Skorocicach, w którym mieści się niezwykły wąwóz gipsowy, a na jego dnie płynie niewielki potok. Miasteczko jest warte zwiedzenia i zapamiętania dla zdrowia i dla turystycznej uciechy.

Autor artykułu
Artykuł przygotowany przez ekskluzywny hotel bristolbusko.pl ze SPA położony w Górach Świętokrzyskich w miejscowości Busko Zdrój

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany